Konya'da çıkan Yenigün gazetesinin ücretsiz kültür sanat ilavesi Şehrin Hafızası, bu kez kapak konusu olarak 28 Eylül günü Bakü'de yaşama veda eden Ganire Paşayeva'yı seçti. Konuyla ilgili makaleyi Anuş Gökce kaleme aldı.

Eylül ayının insanlara hüzün getiren bir ay olduğunu, ağaçların yapraklarını döktüğünü, bizlere de daima ölümü hatırlattığını anlatan Gökce, "Bu Eylül, ölümü hatırlatmakla kalmadı, şırak diye suratımıza yapıştırdı. 28 Eylül’de vefat eden Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’nın ani ölümü yüreğimize kurşun dökmüşçesine yaktı geçti" ifadelerini kullanmaktadır.

Paşayeva'nın biyografik bilgisini verdikten sonra onun kısacık ömrüne sığdırdığı bazı faaliyetlerini anımsatarak kaybın büyüklüğüne değinmektedir.

Anuş Gökce makalesinde Ganire Paşayeva hakkında şu bilgileri anımsatmaktadır:

Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesinde Azerbaycan’ı temsil eden kurulun üyesiydi.

30 Ekim 2019’da Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisinde kabul edilen Ermeni diasporası nedeniyle Amerika’yı kınadı.

2 Kasım 2019’da Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen 5. Uluslararası Yahya Kemal Beyatlı Türkçe Şiir Şölenine katıldı, yaptığı konuşmada “Amerika Kongresinde alınan karar Türkiye’ye baskıydı. Türkiye’den intikam alma çabasıydı.” demişti.

Ganire Paşayeva, Türkiye’nin Barış Pınarı hareketiyle büyük oyunu bozduğunu belirterek “Siz, ne yaparsanız yapın, biz sınır güvenliğimizi, toprak bütünlüğümüzü tehdit eden bu terör örgütünün kökünü kazıyacağız, mücadele edeceğiz, dik duruşuyla bütün planların alt üst olduğunu, Türkiye’yi bu dik duruşundan vazgeçirmek için böyle kararlar alındığını, bu tip kararları şiddetle kınadığını.” söylemişti.

28 Şubat 2012’de SÜ Hukuk Fakültesi Mezunları Derneği ve Hilal Eğitim Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği konferansta konuşan Ganire Paşayeva, batılı ülkelerinin Hocalı katliamını görmezden gelmelerini eleştirmişti. Paşayeva “Hocalı’da vahşice katledilenlerin tek suçları Türk ve Müslüman olmaktı.” demişti

Anuş Gökce makalesinin yanı sıra bir de 'Ağıt' yaktı.

Azerbaycan gülü, Türk milletinin öz kızı

 Kuzey rüzgârlarıyla yarıştın mı Ganire

 Kısacık ömrüne neler sığdırmışsın böyle

 Yedi düveli tuşa getirdin mi Ganire

İçimize ateş düşürdü sessiz gidişin

Kanla mı yoğrulacaktı vedasız gidişin

Milyonların hep dilinde sebepsiz gidişin

Düşlerini uykuya yatırdın mı Ganire

*

Şimdi diğer makalelere değinelim.

Şehrin Hafızası'nın 6 Ekim 2023 tarihli sayısının ilk yazısı Fatma Tutak'a ait. Tutak'ın makalesi "Depresyon" başlığını taşımaktadır.

Mustafa Özcan makalesinde "Macit Selekler’in eski Konya medreselerine dair anı ve tespitleri" üzerine bilgi vermektedir. Özcan ayrıca, "Onu, Cumhuriyet döneminin ünlü şairlerinden Hamit Macit Selekler (1909-1974) ile karıştırmamak gerektiğini" belirtmektedir.

Tayyar Yıldırım ise "Ekim ayı hasret ayı" başlıklı yazısıyla Şehrin Hafızası yazarları arasında yer almaktadır.