YURDUN GENELİNDE

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Yurdun genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara’nın güney ve doğusu, İç Ege ve Muğla, Akdeniz, (Kayseri, Niğde ve Yozgat il merkezleri hariç) İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyı illerinin iç ve yüksek kesimleri ile Malatya'nın batı çevrelerinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların öğle saatlerinde Batı Akdenizin iç kesimleri ve Konya çevreleri, Antalya’nın doğu, Muğla'nın kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normallerinin altında düşeceği, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Genellikle kuzey ve kuzeybatı, yurdun güney ve doğu kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Öğle saatlerinde Antalya’nın batısı (Korkuteli, Elmalı, Kumluca, Finike, Demre, Kaş ) ile Muğla’nın güneyinde(Seydikemer, Fethiye, Dalaman, Ortaca, Köyceğiz) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ ESECEK

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen de sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Şen, "Bugün yağışlar öğlen Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve Konya çevreleri, Antalya’nın doğu, Muğla'nın kıyı kesimlerinde kuvvetli. Marmara’nın güney ve doğusu, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyı kesiminde de yağış var. Rüzgar Marmara ile Kuzey Ege de kuvvetli. İstanbulda bugün ve yarın yağış var ama etkili değil. Yağış yerel olarak görünecek. Rüzgar Kuzey Batı yönlerden kuvvetli esecek. Sıcaklık 22 C." ifadelerine yer verdi.

DİKKATLİ VE TEDBİRLİ

Yağışların; yarın sabah saatlerinden sonra Isparta çevreleri ile Konya’nın kuzey ve batısı, Afyonkarahisar’ın doğusu (Dinar, Kızılören, Şuhut, Çay, Sultandağı, Emirdağ, Bolvadin), Burdur’un doğusu(Merkez, Ağlasun, Çeltikçi, Bucak) ve Antalya’nın doğusunda (Manavgat, Alanya, Gazipaşa, Akseki, İbradı, Gündoğmuş) beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (50-80 km/saat) esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

19 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Afyonkarahisar, Antalya, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova.

SEL BASKINI OLABİLİR

Öte yandan amatör olarak hava tahmini yapan ThunderrStormyy’in twitter hesabında Sakarya için yer verdiği ifadelerde şu şekilde, “Sakarya ve çevresi için 24 saatlik yağış toplamı haritası. İcon Sakarya çevresi için sel ve su baskını riskini gösteriyor. Sabaha karşı başlayacak yağışlar Sakarya ve doğusunda gün boyu etkili olacak. (30-50 mm) Kocaali ve Düzce Akçakoca hattında sel baskını olabilir.”

SAKARYA VALİLİĞİNDEN UYARI

Sakarya Valiliğinden yapılan uyarıda da vatandaşların olumsuz hava koşullarına karşı tedbirli olması istenirken, “Vatandaşlarımızın dikkatine Meteoroloji verilerine göre; İlimizde yarın (08.10.2022) yerel olarak çok kuvvetli/şiddetli sağanak/gök gürültülü sağanak yağış beklenmektedir. Olumsuz hava koşullarında yaşanabilecek durumlara karşı dikkatli/tedbirli olunması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.