Sakarya’nın Ferizli ilçesinde 2018 yılının Haziran ayında meydana gelen olayda, iki çocuk annesi 38 yaşındaki Serpil Bağa,  kanama ve ağrı şikayeti ile gittiği Sakarya Kadın Doğumevinde, yumurtalıklarından birinde tümör bulunduğu ve tümörün yumurtalıkla birlikte alınması gerektiği söylenerek, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine yönlendirildi. Genç kadın, 11 Haziran 2018 tarihinde yumurtalık ameliyatı oldu.  Alınan parça patolojiye gönderildi. Gelen sonuca göre genç kadının ameliyatının başarılı geçtiği ve takip edileceği belirtilerek, SAÜEAH Korucuk’taki Tıbbi Onkoloji Bölümüne sevk edildi. Burada  3 buçuk ay boyunca takip edilen genç kadının  hamilelik ya da rahim kanserlerinde yüksek çıkan kandaki Beta HCG hormonu yüksek çıkmasına rağmen, hamile olabileceği ihtimali değerlendirilmeyerek kemoterapi uygulandı. 1 yıl boyunca kemoterapi gören Serpil Bağa’ya, son olarak alınan PET raporunda rahminde 12 ile 19 santimetre büyüklüğünde tümör bulunduğu ve tüm rahmi kapladığı belirtilerek, acilen ikinci bir ameliyata alınması gerektiği söylendi.  Bu ameliyatı yapabilecek bir doktordan randevu alan Bağa, kontrolden birkaç gün önce rahatsızlanarak kanama geçirdi ve ikiz bebek düşürdü. Yaşanan bu skandal olay sonrasında büyük bir acı ve şok yaşayan aile, konuyu yargıya taşıdı. 

o_anneye_devlet_tazminat_odeyecek3
Hamile olduğunu anlamayan ve ikiz bebeklerinin ölümüne neden olan sorumlular hakkında şikayette bulunan Serpil Bağa ve eşi Muhammet Bağa, doktorların kendilerine hamile kalınmaması ile ilgili herhangi bir uyarıda bulunmadığını dile getirdi.
Yaşanan olayın adından ailenin avukatı, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına, İl Sağlık Müdürlüğüne, Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne ve Sağlık Bakanlığına başvuruda bulunarak hukuki süreç başlattı. 
Açılan ve yaklaşık 3 yıl süren dava sonucunda mahkeme, davacı Serpil Bağa’ya 100 bin TL, davacı Muhammet Bağa’ya 50 bin TL, ölen ikiz bebekler için de 25’er bin TL olmak üzere toplamda 200 bin TL ödenmesine karar verdi.

İLGİLİ HABER:
Untitled-2-5