İTİRAZDA BULUNDU

31 Mart seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre Cumhur İttifakı'nın adayı Osman Çelik 31 bin 319 oy, seçime tek başına giren CHP ise 29 bin 654 aldı. 109 bin seçmenin olduğu Sakarya'nın en büyük ikinci ilçesi olan Serdivan'da oy farkının bin 655 olması nedeniyle itirazlar gündeme geldi. CHP avukatları ile beraber ilçe seçim kuruluna giderek Serdivan Belediye Başkanlığı seçimlerine itirazda bulundu.

DEMOKRASİ ŞÖLENİ

CHP'nin yaptığı basın açıklaması ve itirazları sonrası kesin olmayan sonuçlara göre ipi göğüsleyen AK Parti'nin Serdivan Belediye Başkan Adayı Osman Çelik'te bir basın açıklaması yaptı. Çelik, seçimlerin Serdivan'da ve tüm Türkiye'de demokrasi şöleni havasında geçtiğini vurgulayarak, seçimlerin huzur içinde tamamlandığını belirtti.

BÜYÜK BİR OLGUNLUKLA

MSB: 12 terörist havadan etkisiz! MSB: 12 terörist havadan etkisiz!

Serdivan'daki 24 mahallede kurulan 327 sandıkta 77 bin 668 seçmenin oy kullandığını ifade eden Çelik, millet iradesinin sandıkta tecelli ettiğini ve Cumhur İttifakı'na olan teveccühün altını çizdi. Seçim sonrası Cumhur İttifakı'nın yaptığı açıklamalarda, sandığın mesajının önemine değinildiğini ve ülke genelindeki sonuçların büyük bir olgunlukla karşılandığını söyledi.

BÜYÜK BİR SORUMSUZLUK

Çelik, seçim sonuçları üzerinden toplumu ayrıştıran ve demokrasiye gölge düşüren açıklamalara dikkat çekerek, bu tür açıklamaların millet iradesine, seçim kurullarına ve sandık görevlilerine yönelik olarak yapıldığını, bu durumun vatandaşları endişeye düşürdüğünü ve büyük bir sorumsuzluk olduğunu ifade etti.

ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE

Çelik açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, "Seçimin sandıklarda kazanıldığını, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir hukuk devleti olduğunu unutanlar, şeffaf bir şekilde ilerleyen ve herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı seçim sonuçları hakkında toplumu ayrıştıran, demokrasimize gölge düşüren yollara başvurmaktadır.

SUÇLAYICI AÇIKLAMALAR

Millet iradesine şaibe bulaştırmaya çalışarak, oy kullanan vatandaşlarımızı endişeye düşüren açıklamalarıyla, sandık ve YSK görevlilerini suçlamak büyük bir sorumsuzluktur. Seçmen iradesine, seçim kurullarına ve sandık görevlilerine yönelik; seçmenin hür iradesiyle kullandığı oyları üzerinden zan altında bırakan suçlayıcı açıklamalar alenen milletimize hakarettir.

KABUL EDİLEMEZ

İtiraz anayasal bir haktır. Yargı yasal süreç içinde gereğini mutlaka yapacaktır. Bu aşamada toplum üzerinde endişe yaratacak açıklamalar kabul edilemez. Kaybetmenin sorumluluğunu kabul edemeyip, algı ve kamuoyu peşinde koşanlar nezaket içerisinde sürdürülen seçim sürecine gölge düşürmektedir.

ŞİDDETLE REDDEDİYORUZ

Kamuoyunu baskı altına almaya çalışıp basın ve sosyal medya yoluyla gösterilen bu çabayı şiddetle reddediyoruz. Resmi olmayan sonuçlara göre Serdivan‘da seçimin galibi Cumhur İttifakı’dır. Milletimizin gönlü ferah olsun. Biz itidal ve sağduyuyu asla elden bırakmadan, kaybetmelerine bahane arayanların bu alışılmış oyunlarına gelmeyeceğiz. Rakiplerimizi; sandığa, millet iradesine, halkımızın tercihlerine, seçim sonuçlarına ve demokrasimize saygılı olmaya davet ediyorum."