DARP EDİLDİ İDDİASI!
İddiaya göre olay geçtiğimiz cumartesi günü Ferizli’de meydana geldi. İlçede bir ilk/orta okulda okul müdürü olarak görev yapan E.C. komisyon üyesi olarak bir sürücü adayının aracına bindi. Sıcak hava dolayısıyla klima açılmasını isteyen E.C.’ye araçta bulunan kurs sahibi S.G. klimayı açamayacaklarını söyledi. İkili arasında klima konusundan başlayan polemik büyürken, E.C. araçtan indirildi.

Dışarda devam eden olaya kurs sahibinin oğlu ve eşi de dahil olunca ciddi bir şekilde şiddet gören müdür E.C. darp raporu alarak şikayetçi oldu. Konuyla ilgili adli soruşturma başlatıldı.

EĞİTİM BİR SEN'DEN AÇIKLAMA
Eğitim Bir Sen Sakarya Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “Ferizli’de bir sürücü kursu sahibinin ve usta öğretici oğlunun sınav komisyonunda görev yapan arkadaşımızı darp etmesi tam anlamı ile eşkıyalıktır. Biz eğitim çalışanları olarak, yetkililerden sesimize kulak vermelerini, toplumumuzda giderek artan şiddeti ortadan kaldıracak önlemlerin bir an önce alınmasını, eğitim çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili bir kanun maddesinin Öğretmenlik Meslek Kanununda mutlaka olmasını istiyoruz” denildi.

İDARİ VE ADLİ SORUŞTURMA
Açıklamada, “Hani bu meslek, kutsal bir meslekti. Hani “bir harf öğretenin 40 yıl kölesi” oluyorduk. Hani muasır medeniyetler seviyesine öğretmenlerimizle ulaşacaktık.  Artık eğitim çalışanlarımıza dönük şiddet olaylarının üstü kapatılmamalı, bu olaylar sadece idari ve adli soruşturmalarla geçiştirilmemeli, yaptırımlar para cezasından ibaret kalmamalıdır. Eğitim Çalışanlarına dönük şiddetin soruşturulması ciddiyetle yapılmalı, cezalar da, sosyal sonuçları da ağır olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

MESLEK KANUNU
Açıklamanın devamında, “Eğitim Bir Sen olarak, şiddet sorununun kaynaklarını kurutacak çözümlerin mutlaka üretilmesi gerekliliğini her fırsatta dile getirdik, bundan sonra da getirmeye de devam edeceğiz. Bize göre eğitim çalışanları, şiddete karşı yasal güvenceyle korunması gerekmektedir. Toplumsal şiddet olaylarını önlemek adına, bizzat eğitim sisteminin kendisi şiddeti ortadan kaldıran bir araç olmalıdır. Bunun ilk adımı da içinde şiddetle ilgili kanun maddesinin de olacağı, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun, ait olduğu mesleğe ve kendine yakışır şekilde güçlendirilmesidir” denildi.