Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) tarafından düzenlenen SUBÜ Konuşmaları’nın 36’ıncı konuşmacısı ‘Yerli Mikroçip Tasarımı Neden Önemli?’ başlıklı söyleşiyle Yongatek Microelectronics CEO’su Ali Baran olacak.

Moderatörlüğünü Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ROTASAM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Atalı’nın üstleneceği söyleşide; mikroçiplerin işlevleri, çeşitli sektörler için önemi, Türkiye’nin bu teknolojinin geliştirilmesindeki konumu, çalışmaları ve geleceği gibi konular ele alınacak. 9 Kasım Çarşamba saat 14.00’te gerçekleştirilecek söyleşi, üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı yayınlanacak.

Ali Baran kimdir?
2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ali Baran, 15 yıl boyunca Avrupa’nın lider yarı iletken şirketlerinde deneyim kazanma fırsatı buldu. Üniversite yıllarından itibaren kendi teknoloji şirketini kurarak dünya markası olma hayali kurdu. ASELSAN’da kısa süreli çalışmasının ardından ALCATEL’de çalıştı. Daha sonra ST, ST-ERICSSON ve ERICSSON’da çalışarak mikroelektronik alanında 14 yıllık deneyim kazandı. 2014 yılında sektörde uzun süreli tecrübeleri bulunan Türk mühendislerle Yongatek Microelectronics’i kurdu. Şirket; yarı iletken çip tasarımı, 5G/6G ve uydu haberleşme, video işleme ve IoT alanlarında teknoloji geliştiren birkaç küresel markadan birisi olarak faaliyet gösteriyor. 20 yıldır evli olan Baran, iki çocuk sahibi.