Sakarya İHH Başkanı Engin Sezer, İyilikte Yarışan Sınıflar projesi çocuklarımızı küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever ve erdemli insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas almaktadır. Bu proje; savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık, kaza vb. sebeplerle Türkiye veya dünyanın bir başka ülkesinde anne/babasını kaybetmiş olan çocuklarımızın eğitim, sağlık, gıda, giyecek ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını hedeflemektedir” dedi.

iys (1)
"YIL BOYUNCA KARŞILAYABİLİYOR"
Sezer şunları söyledi:
"Proje ülkemizdeki okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kurslarındaki öğrencilerimizin gönüllü katkılarıyla gerçekleşmektedir. Türkiye dahil 49 ülkede yaklaşık 150 bin yetim çocuğa proje kapsamında destek olunuyor. Yaklaşık 15bin yetim evladımız Türkiye’den ve bunun yaklaşık 250 kadarı da Sakarya’mızdaki yetim evlatlarımızdan oluşuyor şeklinde konuştu. Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve özel okul öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler her ay harçlıklarından biriktirdikleri 250 lira ile yetim kalmış bir çocuğun ihtiyaçlarını yıl boyunca karşılayabiliyor.

iys (11)
"İYİLİK KÖPRÜLERİ KURULDU"
"Yetimlerin ihtiyaçlarının karşıladığı İyilikte Yarışan Sınıflar kampanyası ile dünyanın farklı noktalarına 'iyilik köprüleri' kuruldu. Köprünün bir ucunda yer alan yetim çocuklar bu sayede dışarıdaki tüm tehlikelerden korunarak insani bir yaşam sürme fırsatı bulurken diğer ucundaki yardımsever öğrenciler ise bir projede gönüllü olarak görev almanın ve sorumluluk duygusuyla hareket etmenin farkındalığını yaşadı.

iys (10)
"NE KADAR ERKEN BAŞLANIRSA DESTEK O KADAR HIZLI TAMAMLANIR"
İyilikte Yarışan Sınıflar projemiz İHH İnsani Yardım Vakfı’nın başvurusu ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla 'Türkiye geneli tüm resmi/özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde özel ve devlet okulu ayırımı yapılmaksızın gönüllülük esası çerçevesinde ilgili projeye desteğin sağlanması' kaydıyla kabul edilmiştir. Sınıflar/okullar, standart sponsorluk sürecindeki gibi diledikleri herhangi bir vakitte projeye başlayabilir. Çalışmaya ne kadar erken başlanırsa yetim kardeşimize olan desteğimizi o kadar hızlı şekilde tamamlayabiliriz.

ADAHEM Eğitimcileri Erasmus Projesiyle Belçika’ya gidecek ADAHEM Eğitimcileri Erasmus Projesiyle Belçika’ya gidecek

iys (9)
"250 TL'LİK BAĞIŞ"
250 TL yetim kardeşimizin temel ihtiyaçları olan eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve kısmen de barınma alanlarındaki gereksinimlerini karşılamaktadır. Sınıflar bir ya da birden fazla yetim kardeş edinebilirler. Birkaç sınıf bir araya gelip ya da bir okul bir yetime destek olabilir. Bunun için desteklenecek her çocuk için aylık 250 TL’lik bağış göndermek yeterli olacaktır.

iys (8)
"HER HANGİ BİR VAKİTTE BAŞLANABİLİR"
Sınıfların projeye başlamaları için belirli bir tarih bulunmamaktadır; standart sponsorluk sürecindeki gibi diledikleri herhangi bir vakitte projeye başlayabilirler. Fakat projeye başladıktan sonra yetim çocuklarımıza gönderilmesi gereken yıllık 3 bin TL’nin tamamlanıyor olması oldukça önemlidir. Çalışmaya ne kadar erken başlanırsa, yetim kardeşimize destek olmaya o kadar hızlı başlayabiliriz. Proje sınıfımızın dilediği süre boyunca devam edebilir. Fakat destek veren sınıfımız en az bir yıl süre ile desteği taahhüt etmek zorundadır. Bir senenin tamamlanması akabinde sınıflarımız dilerlerse kardeşlerini desteklemeye devam edebilirler.

iys (7)
"VAKİTLİCE BİLDİRİLMESİ GEREKMEKTEDİR"
Sınıflar okul idarecilerinin izni dâhilinde yetim kardeşlerine sponsorluk bedelini gönderebilmek için kermes, biletli organizasyon vb. etkinlikler düzenleyebilir. Bu gibi etkinlikler düzenlemeye karar veren sınıfımız/okulumuz yine okul idaresinin bilgisi dahilinde bulunduğu ildeki İHH gönüllülerinden de destek isteyebilir. İHH İnsani Yardım Vakfı Yetim Sponsorluk Destek Sistemi içerisine dâhil ettiği her bir çocuğu, üniversite eğitimlerini ya da mesleki eğitimlerini tamamlayıncaya kadar desteklemeye devam etmektedir. Sınıfımızın desteklemeyi durdurduğu yetim kardeşleri bir başka sınıfın öğrencileri tarafından ya da başka bir bağışçı tarafından desteklenebilecektir. Desteklenen çocuğun mağdur olmaması için durdurma kararının vakfımıza vakitlice bildirilmesi gerekmektedir.

iys (6)
"EKSİK BAĞIŞLARINI TAMAMLAYABİLİRLER"
Kampanya ile yetim sponsorluk talebinde bulunan her sınıf/okul, destek verdiği yetim kardeşimize ayda 250 olmak üzere senede 3 bin TL katkı sağlayacak. Eğitim-öğretimin devam ettiği süre içerisinde toplamda 3 bin TL toplamaları beklenmektedir. Eğer miktar bu dönem içerisinde tamamlanamaz ve sınıflarımızın/okullarımızın eksik ödemeleri kalırsa tatil dönemi sonrasında eksik bağışlarını tamamlayabilirler.

iys (5)
"BİLGİ ALMALARI TAVSİYE EDİLEBİLİR"
Sınıflar yetim kardeşleriyle iletişimlerini mektup yazmak suretiyle sağlayabilirler. Sınıfça bir araya gelerek duygularını kardeşleriyle paylaşabilirler. Fakat mektuplarını İngilizce ya da Arapça lisanlarından biriyle yazmaları gerekir. Sınıflar tüm arkadaşlarının bulunduğu sınıf fotoğraflarını da kardeşleriyle paylaşabilirler. Mektuplarını hazırlamaları akabinde İHH İnsani Yardım Vakfı İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi kaydıyla İHH Yetim Birimi’ne ulaştırabilirler. Mektupların ulaşıp ulaşmadığından emin olmak için merkezi arayıp bilgi almaları tavsiye edilebilir. Mektuplar ulaştıktan sonra İHH tarafından kardeşlerine gönderilecek ve yine aynı şekilde kardeşlerinden bir mektup geldiğinde bu mektup İHH tarafından sınıfımıza ulaştırılacaktır."

iys (4)

iys (3)

iys (2)