Şafak, İHH’nın İnsani Yardım Vakfının 1992 yılında Bosna Sırp savaşında Bosnalı Müslümanlara yardım etmek amacıyla kurulmuş bir yardım derneği olduğunu söyledi.

Şafak, “Kurulduğu günden beri yaptığı yardım çalışmalarında önceliği her zaman insanlığın en zayıf topluluğu ve Hz Peygamber(SAV)’in vasiyeti olan yetim çocuklarla ilgilenmeye yoğunlaştırmış bir yardım kuruluşudur. Çünkü dünya üzerinde yaklaşık 400 milyon yetim çocuk olduğu varsayılıyor. Ve bu sayının yaklaşık 200 milyonu hiçbir destek ve korunma olmadan hayatını devem ettirmeye çalışıyor. Bu kadar sahipsiz çocuğu hedefine koyan çok büyük suç örgütleri ve suç şebekeleri mevcut. Bunların başında organ mafyaları, fuhuş ve uyuşturucu çeteleri, insan tacirleri ve misyoner kuruluşlar gelmektedir. Maalesef dünya üzerinde ki yetim nüfusun ağırlıklı bölümü Müslüman coğrafyasında ve Müslüman aile çocuklarından oluşmakta buda misyonerlik faaliyetleri yapanlara karşı bizleri sorumlu kılmaktadır” dedi.

Dünya üzerindeki yetimlerle ilgilenirken onların beş temel ihtiyacını karşılamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Sakarya İHH Başkan Vekili Abdurrahman Şafak, “Bu beş temel ihtiyaç gıda, barınma, giyim, sağlık ve eğitimi kapsamaktadır. Yetim yavrularımızın bu ihtiyaçlarının giderilmesi için yaptığımız üç farklı yardım çalışması mevcuttur. Bunlardan birincisi aylık düzenli yardım çalışmalarını içine alan “sponsor destek sistemi” dediğimiz sistemdir. Bu sistemde aylık düzenli bir yetimle ilgilenmek isteyen bir bağışçı ile bir yetimi kardeş olarak eşleştiriyoruz ve aylık düzenli bu yetime 100 lira ile destek olmasına aracılık yapıyoruz. Yetimlere destek olmada ikinci sistemimiz dönemsel yardımları içeren “havuz sistemi” dediğimiz sistemdir. Bu sistemde yetim havuzunda toplanan bağışlarla yetim yavrularımıza dönemsel olarak yardımlar yapıyoruz. Dönemsel yardımların içeriği ramazan, kurban, okul, sağlık ve gıda yardımlarıdır. Üçüncü sistemimiz “proje sponsorluğu sistemi” dediğimiz sistemdir. Bu sistemde yetimlerin yoğun olduğu bölgelerde yetimhaneler, okullar, sağlık merkezleri, su kuyuları, konut yapma ve tamirat tadilat işlemlerini destekler. Bu çalışmalar yıl içerisinde vakfımız tarafından projelendirilerek sponsorlara destek için sunulur ve sponsorlar marifetiyle projeler hayata geçirilmeye çalışılır” diye konuştu.

İHH İnsan Yardım Vakfı’nın bugün dünyada 135 ülkede yetim çalışması yapan bir yardım kuruluşu olduğuna dikkat çeken Şafak, “İHH İnsani Yardım Vakfı 2015 yılı sonu itibari ile yaklaşık 1 milyon yetim çocuğa dönemsel yardım sağlamıştır. Bunun yanı sıra 2016 yılı için 45 ülkede 636 proje ile 204 bin yetime ulaşan projeleri hayata geçirmek için sponsorlar bulmuş ve projeleri aktif etmeye başlamıştır. Vakfımızın yetim çalışmaları içinde en yoğun ve önemli gördüğü çalışmalardan birisi aylık düzenli destek çalışmalarını içeren “sponsor destek sistemi”dir. Bu kapsamda 56 ülkede aylık düzenli yetim çalışması yapan vakfımız bugün itibariyle 84 bin 662 yetimle aylık düzenli olarak ilgilenmektedir. Bu çalışma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir Sen ile yaptığımız protokol çerçevesinde okullarda ve Kur’an Kurslarında yürüttüğümüz “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi ile ülkemizde ki okul ve Kur’an Kurslarında yaklaşık 25 bin yetim yavrumuza sponsor olunmuştur. Bu proje ile çocuklarımıza yardımı, fedakarlık yapabilmeyi, başkasının derdini kendi derdi gibi görebilmeyi ve küçük yaşlarda infak duygusunu yerleştirmeyi hedeflemekteyiz. Sakarya ilimizde aylık düzenli ilgilendiğimiz yetim sayısı 110’dur. Dönemsel yardım sağladıklarımızla birlikte bu sayı yaklaşık 165 civarındadır. Sakarya İHH olarak aylık düzenli destek olduğumuz yetim sayısı 2 bin 200 civarında olup bunun yaklaşık bin 200’ü okullarımız tarafından desteklenmektedir. Sakarya İHH yetim çalışmaları ile Türkiye’de İstanbul ve Ankara’dan sonra 3. Sırada yer almaktadır. Kur’an Kursları arasındaki yeri İstanbul’dan sonra 2. sıradır. Tüm milletimizde olduğu gibi Sakarya’mız da vermeyi seven, yardımsever ve hamiyetperver insanların yoğun olduğu bereketli bir şehir. İnsanımıza meseleleri izah edebilirsek ve güven duygusunu yerleştirmeyi başarırsak bizim milletimizin yapamayacağı hiçbir şey aşamayacağı hiçbir zorluk olmadığına inanıyoruz. Bu anlamda vakfımıza gösterilen teveccühten dolayı Sakaryalılara minnet ve şükran borçluyuz” dedi.