Başkan Işıksu inşaat alanında! Başkan Işıksu inşaat alanında!

KURBAN BAYRAMI

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız'ın açıklaması şu şekilde, "Kurban bayramına bir aydan az bir zaman kaldı. Haziran ayının 16'sında kurban bayramının ilk günüdür. Kurban kesecek vatandaşlarımızda tatlı bir telaş var. Bugünlerde kurbanlarını seçmeye çalışıyorlar. Ülkemizin kurbanlık stoku yeterlidir. İnşallah önümüzdeki yıllarda atılacak güzel adımlarla eskisi gibi hayvan ithal eden değil aksine ihraç eden ülke oluruz. Bunun için her türlü alt yapıya ülkemiz sahiptir. Halkımızın her alanda olduğu gibi hayvancılıkta da dünyada lider ülke olmasını temenni ediyorum.

HAYVANCILIK İÇİN

Ülkemizin hayvancılığının geleceği açısından üreticilerimize önerilerim damızlık değeri yüksek olan dişi büyükbaş veya küçükbaş hayvanlarımızın kurbanlık olarak değerlendirilmemesini ülkemizin menfaati açısından büyük önem arz ediyor. Bunu ülkemizin geleceği açısından önemli görüyorum. Damızlık dişi hayvanlar olmadan hayvancılık gelişemez aksine geri gider. Bu da halkımızın et ve süt ürünlerine ulaşmasında ciddi sorunlara yol açabilir.

SAKINCA YOK

Diyanetin yapmış olduğu açıklamalarda da dişi hayvanların kurban edilmemesinin dinen bir sakıncası olmadığını dile getirdi. Dolayısıyla günümüzde de toplumun menfaati dikkate alınarak hayvan neslinin korunması, dişi hayvanların kurban edilmesinden kaynaklanan maddi kaybın önlenmesi gibi maslahatlar da gözetilerek dişi hayvanların kurban edilmesinin kısıtlanmasında dini bir sakınca bulunmamaktadır. Halkımıza şimdiden güzel bir bayram geçirmelerini diliyorum."

Editör: Zhantor Jateey