ARTIŞ SÜRÜYOR

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “İktidarın, satın alma gücünü enflasyonla erittiği vatandaşları bankalara borçlandırarak ekonomiyi büyütmeye çalışmasının tetiklediği bireysel krediler ve kredi kartı borçlarındaki artış hızlanarak devam ediyor. Geliri yetmediği halde, negatif reel faizin de teşviki ve yüksek enflasyon nedeniyle harcamalarını öne çekip borçlanan vatandaşların bankalara olan borcu 28 Ekim – 4 Kasım haftasında da 9,4 milyar lira arttı. Vatandaşların borcunda son 6 ayda (6 Mayıs – 4 Kasım arasında) 292 milyar liralık artış yaşandı.

3 MİLYAR LİRALIK ARTIŞ

Bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan (konut, taşıt, ihtiyaç ve kredi kartı) borcu (takiptekiler de dahil) 4 Kasım itibariyle 1 trilyon 404 milyar lira olarak gerçekleşti. Vatandaşların bu borcunun 1 trilyon 30 milyar lirası bireysel (konut, otomobil, ihtiyaç) kredilerinin, 374 milyar lirası da kredi kartı borç bakiyelerinden kaynaklanıyor. Son hafta tüketici kredilerinde 6,4 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 3 milyar liralık artış oldu.

TAKİPTEKİ BORÇ

Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen ve henüz varlık yönetim şirketlerin devretmedikleri takipteki borçları ise 30,6 milyar liraya yükseldi. Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrediyor olmaları bu rakamı olduğundan daha düşük gösteriyor.

TOPLAM BORÇ

Vatandaşların varlık yönetim şirketlerine 32,9 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunuyor. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş borçlar da dahil) toplam borcu 1 trilyon 464 milyar lira düzeyinde seyrediyor. Vatandaşların bankalara olan borcunda yıl başından bu yana 378 milyar liralık, toplam borçlarında ise 381 milyar liralık artış yaşandı.

BORÇ BATAĞI

Vatandaş borç batağında, herkesin borcu var. Nüfusun yüzde 81,4'ü borçlu. Borçlarını ödemekte zorlananların oranı yüzde 77,3. Birileri sarayda oturur ama gerçeği görmez. Onların bir eli yağda, bir eli balda. CHP olarak bizim görevimiz sade vatandaşın hakkını korumak. Borç sarmalı içine hapsolmuş bu vatandaşlar bizim vatandaşımız. CHP iktidarında Türkiye'yi bu girdaptan çıkaracağız.”