Akyazı İlçe Kaymakamlığı toplanti salonunda yapılan ve Akyazı Kaymakam Vekili Halil İbrahim Acır, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı Albay Aydın Kutlu, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, İlçe Emniyet Müdür Vekili, İlçe Jandarma Komutanı ve ilgili birim yöneticilerinin katıldığı toplantıda, ilçedeki asayiş ve genel durum ve uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar, planlanan faaliyetler ve projeler ele alındı.

“Terör örgütüyle mücadele kadar önemli”
Vali Çetin Oktay Kaldırım toplantıda yaptığı konuşmada, Sakarya’nın özellikle son dönemlerde gerek turizm gerekse sanayi ve ticaret hareketliliği bakımından ülkenin gözbebeği şehirlerinden biri haline geldiğine dikkat çekti. Kaldırım, "Dolayısıyla şehrimizin güvenli ve huzurlu olması için, hem asayiş anlamında hem de uyuşturucu vb. suçlarla mücadele konusunda çok hassas davranıyoruz. Titiz çalışmalar yapıyoruz. Son dönemlerde yapılan çalışmalar ve operasyonlarla şehir olarak, güven ve huzur ortamı açısından son derece iyi duruma geldik. Özellikle uyuşturucu ve organize suçlarla mücadelede sahaya iyi basıyoruz ve mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz. Özellikle uyuşturucu ile mücadelede adeta bir terör örgütüyle mücadele etme konsepti ve anlayışıyla hareket ederek toplumun bütün kesimleriyle; devlet kurumlarımızla ve ildeki aktörlerimizle birlikte her türlü imkânı seferber etmiş durumdayız. Bir teröriste nasıl muamele ediliyor ve yaklaşılıyorsa, aynı şekilde bu konuya da hassas ve kararlı bir şekilde yaklaşıyoruz. Zaten son dönemlerde hem ülkemizde hem de ilimizde güvenlik güçlerimiz, çok başarılı operasyonlara imza atmaya devam ediyorlar. Bu konuda verdiğimiz mücadelemiz de, gözbebeğimiz gençlerimizin ve çocuklarımızın hayatını karartmak isteyen zehir tacirlerine vurulan çok büyük bir darbe niteliği taşıyor" dedi.

vali_akyazi_toplanti2

"Zehir tacirlerine göz açtırmıyoruz”
Vali Kaldırım, asayiş çalışmalarının doğru zamanda, doğru yerde ve sahaya basarak yapılmasının, koordinasyonun doğru ve etkin tesis edilmesi ile uyuşturucu gibi insan hayatını her anlamda olumsuz etkileyen maddelerin nakli ve ticaretinin de büyük ölçüde engellenebildiğini ifade etti. Kaldırım, "Bu anlayışla ilimizde güvenlik güçlerimizle birlikte zehir tacirlerine göz açtırmamaya kararlıyız ve mücadeleye etkin bir şekilde devam edeceğiz. Bizler hem Emniyet hem de Jandarma teşkilatlarımız ile birlikte suçu önleme noktasında büyük bir gayret sarf ediyoruz. Her zaman olduğu gibi bugün de yarın da aynı hassasiyetle zehir tacirlerine İlimizde geçit vermemeye kararlıyız" şeklinde konuştu. 

“Gençlerin hayatina dokunmaliyiz”
Uyuşturucu vb. maddelerle mücadelede arz ve temin kısmını engellemenin tek başına etkili olmadığına dikkat çeken Vali Kaldırım sözlerini, "Bununla birlikte özellikle gençlerimizi ve çocuklarımızı bu konuda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek de bir o kadar hayati önem taşıyor. Çocuklar ile gençlerin zararlı alışkanlık edinmelerini önlemek amacıyla öncelikle sosyal farkındalık projelerine önem veriyoruz. Zaten bizler de bu konuda vatandaşlarımızı, özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi doğru ve yeterince bilgilendirebilirsek, mücadelede elimiz güçlenir ve çok büyük problemler yaşanmaz. Milli, manevi, bilimsel ve değerler yönünden gençlerimizi iyi bir şekilde donatmamız gerekiyor. Çünkü bir toplumun birlik ve beraberlik içerisinde, huzurlu ve mutlu olarak ayakta durabilmesi için, sağlıklı ve dinamik olmasının rolü çok büyüktür. Toplumdaki her bir bireyi yakından ilgilendiren böylesi hayati bir konuda her kurumumuza, her birimimize, merkezi ve yerel kurumlarımıza, belediye ve muhtarlarımıza ayrı ayrı önemli görevler düşüyor. Devletimizin her kademesi ile birlikte bizler de üzerimize düşen görevlerin bilinciyle ve önemiyle hareket ediyoruz" şeklinde sürdürdü.

vali_akyazi_toplanti3

“Her kesimin katkisi önemli”
Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, güvenlik güçlerinin zehir tacirlerine karşı verdiği mücadele kadar, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Üniversiteler, Büyükşehir ile birlikte İlçe Belediyeleri, Muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının da madde bağımlılığına karşı çok önemli çalışmalarda bulunduğunu hatırlattı. Kaldırım, "Bizler de onlarla birlikte hareket etmeye, omuz omuza çalışmaya ve her konuda el birliği yapmaya devam ediyoruz. Her kesimin bu konuda katkılar sunması, geleceğimizi yeniden sağlıklı bir şekilde yeşertecek ve topluma büyük bir maddi ve manevi huzur getirecektir. Dolayısıyla bu mücadelenin ne kadar verimli ve isabetli yapıldığına ve birlikte hareket edildiğinde ne kadar başarılı olunduğuna son dönemlerde daha fazla şahit oluyoruz” dedi.
Yetkililerin sorumluluk alanlarında yaptıkları çalışmalar, faaliyetler ve projelere dair bilgiler verdiği toplantıda, hem il çapında hem de Akyazı ilçesi özelinde alınacak ek tedbirler de görüşüldü.