TOKİ Başkanlığından yapılan açıklamada vatandaşlar, dolandırıcılara karşı uyarıldı. Açıklamada, projenin adını kullanarak sahtekarlık ve dolandırıcılık girişiminde bulunulduğunun tespiti üzerine vatandaşlara, proje kapsamındaki bankacılık işlemlerinin sadece yetkili şubeler aracılığıyla yapıldığı hatırlatıldı.
Milyonlarca insanın uygun koşullarda ev sahibi olmasını amaçalayan projeyi fırsat bilen dolandırıcılar da harekete geçti. TOKİ’nin ismi ve logosu kullanılarak sahte sosyal medya hesapları/iletişim numaraları aracılığı ile vatandaşları dolandırmaya kalkanların olduğu tespit edildi. 

toki_uyari2
Konuya ilişkin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), "İlk Evim İlk İş yerim" sosyal konut projesine başvuru yapacaklara önemli uyarılarda bulundu. TOKİ'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Son günlerde konuta erişmekte zorlanan dar gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapan idaremizin ismi ve logosu kullanılarak sahte sosyal medya hesapları/iletişim numaraları aracılığı ile sahtekarlık ve dolandırıcılık girişiminde bulunulduğu tespit edilmiştir. İdaremiz tarafından satışa sunulan konutların başvuru toplama, sözleşme imzalama, devir, teslim, tapu vb. işlemlerinin tamamı T. Halk Bankası ve T.C. Ziraat Bankası'nın yetkili şubeleri aracılığı ile yapılmakta başka bir banka şubesi ve/veya şahıs hesapları üzerinden işlem yapılmamaktadır.
Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, İdaremizin internet sayfası (www.toki.gov.tr), çağrı merkezi (444 86 54), onaylı kurumsal sosyal medya hesapları ve yetkili bankalar dışında kimseye itibar etmemeleri, iş ve işlem yapmamaları gerekmektedir" denildi.