ÖNEMLİ BİR GELİŞME
H. K. G.'nin 6 yaşındayken 29 yaşında olan Kadir İ. ile evlendirilip uzun süre cinsel istismara maruz kaldığının ortaya çıkması Türkiye'nin gündeminde uzun süre yer etti. Skandal olayla ilgili görülen ve daha önce ertelenen davada bugün önemli bir gelişme yaşandı.

ÜÇ KİŞİYE HAPİS CEZASI
Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya saat 10.20'de başladı. Duruşmaya tutuklu sanıklar Kadir İ. ve Yusuf Z.G. cezaevinden getirildi. Bir önceki celse Yusuf Z.G.’nin yeni avukatının savunma yapması için duruşma ertelenmişti. Cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmalarını istedi. Kararın açıklanmasından önce yayın yasağı kaldırıldı ve açık yargılamaya geçildi. 4 saat süren duruşmanın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan Kadir İ.'nin 30 yıl, Yusuf Z.G.’nin 20 yıl ve Fatıma G'nin 16 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Fatıma G.nin hakkında ise kararın ardından tutuklanmaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Sanıkların tahliye talepleri reddedilirken, tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ
6 yaşında H.K.G.'nin evlendirilme iddialarına ilişkin ilk duruşma 30 Ocak'ta yapıldı ve yapılan ilk yargılamada yayın yasağı ve gizlilik getirildi. Davanın ikinci duruşmasında ise Adli Tıp kurumunda gelen rapora göre mağdur H.K.G.'nin ruh sağlığının bozulduğu belirtilirken, cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmalarını talep etti. Son duruşma sanık avukatının istifa etmesinden dolayı ertelenmişti. Yusuf Z.G. ve Kadir İ'nin tutuklu, anne Fatıma G'nin tutuksuz yargılandığı davada 17 Temmuz'da görülen duruşma Yusuf Z.G.’nin avukatı istifa etmişti. 9 Ekim'de görülen duruşmada ise Yusuf Z.G.’nin yeni avukatı savunma yapmak için süre talep etmişti ve dava bu nedenle 23 Ekim'e ertelenmişti.

Erdoğan yerel seçim için tarih verdi! Erdoğan yerel seçim için tarih verdi!

İDDİANAMEDEN
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İ. hakkında “Çocuğun cinsel istismarı" ve “Nitelikli cinsel saldırı" suçlarından 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Z.G. ve anne Fatıma G. hakkında da “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti.