Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, 7-10 Eylül tarihleri arasında Sapanca Kırkpınar’da gerçekleştirilen PSB Anatolia Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı’nın gala yemeğine katıldı.

Buluşmada sektör temsilcileri, fuar katılımcıları, öğrenciler, basın mensuplarının yanı sıra Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman, STK temsilcileri yer aldı. Başkan Yüce, 18 farklı üniversitenin katıldığı ‘Öğrenci Tasarım ve Uygulama Yarışması’nı kazananlara 1.lik ödülünü takdim ederek, katılan tüm yarışmacıları tebrik etti.

PSB_anatolia_sus_bitkiciligi_gala_yemegi (4)
"Sakarya’yı yeniliklerin şehri yapmaya devam edeceğiz"
Başkan Yüce konuşmasında Sakarya’yı yeniliklerin şehri yaptıklarını ifade ederek, “Sakarya’mız doğası, kültürü, sanayisi, tarım potansiyeli, sporu ile ülkemizin en yaşanabilir kentlerinden birisidir. Sakarya’mız için, ülkemiz için, her yaştan insanımız için iştiraklerimiz ile birlikte, her alanda çıtamızı daha yukarılara taşımak için çalışmalarımıza gündüz gece devam ediyoruz.  Şehrimizi, bisikletle ulaşımın artacağı, çevrenin temiz kalacağı, şehrimizin trafik yükünün azalacağı, insan sağlığının çok daha iyi olacağı bisiklet yolu ağları ile örüyoruz” şeklinde konuştu.

PSB_anatolia_sus_bitkiciligi_gala_yemegi (2)
"Avrupa Spor Şehri unvanı için başvurumuzu yaptık"
Başkan Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak bisiklet yolları yatırımlarımızla, ülkemizde bir ilke daha imza atmak için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Arifiye ilçemizde atmış olduğumuz bisiklet yolu, Sapanca Gölü’nün etrafını dolaşacak ve şehrimizi ulusal bisiklet yollarıyla entegre edecektir. Türkiye’de bir ilk olacak şekilde oluşturulan bu proje sayesinde şehrimizi “Yeniliklerin Şehri” yapma yolunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sakarya’mız adına 2023 yılı için Avrupa Spor Şehri unvanına adaylığımız için, ilgili federasyona başvurumuzu yaptık. Unvanı almaya hak kazanırsak çok yakında Sakarya’mız dünyanın Avrupa spor şehirlerinden biri olacak” dedi.

PSB_anatolia_sus_bitkiciligi_gala_yemegi (3)
"Süs bitkiciliği ve peyzajda uluslararası bir konum kazandık"
Başkan Yüce konuşmasında, Sakarya’nın jeopolitik konumuna da dikkat çekerek, “Sakarya’mızın jeopolitik konumu ve verimli toprakları sayesinde bitki türü çeşitliliğine sahibiz. Bu velinimetimizin farkında olup, AR-GE Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi (UTÇEM), Yanık Fidan Teşhir Merkezi, BAHÇEM, Sakarya Botanik Vadisi, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi gibi vizyon projelerle şehrimizi, ülkemizde tarımsal alanda rol model haline dönüştürüyoruz” ifadelerini kullandı.

PSB_anatolia_sus_bitkiciligi_gala_yemegi (1)
"Şehrimizin potansiyelini öne çıkardık"
Sakarya’nın peyzaj ve süs bitkisi alanında Türkiye’nin uluslararası kapısı olduğunu ifade eden Yüce, “Bu yıl 2.’sini gerçekleştirdiğimiz PSB Anatolia Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı sayesinde Sakarya’mızın fidan ve süs bitkiciliği alanındaki potansiyelini öne çıkarttık. Sektöre dair yeniliklerin takip edilebildiği, yeni ticari fırsatların oluştuğu, bitki türleri noktasında büyük bir portföyün yanında, peyzaj ekipmanları ve makineleri üzerine yoğunlaşan katılımcıları da tek bir noktada buluşturduğu fuarımıza çok fazla talep oldu. 200’den fazla firmanın mevcut olduğu PSB Anatolia’da, 40 binden fazla ziyaretçiyi misafir ettik” diye konuştu.

PSB_anatolia_sus_bitkiciligi_gala_yemegi (5)
Öğrenci Tasarım ve Uygulama Yarışması deneyim katıyor
‘Öğrenci Tasarım ve Uygulama Yarışması'na katılan tüm üniversite ve öğrencileri kutlayan Başkan Ekrem Yüce, “Sektörün kalbinin attığı fuarımızda Türkiye'de bu sene 2.’si yapılan ‘Öğrenci Tasarım ve Uygulama Yarışması' gerçekleştirdik. 18 farklı üniversitenin katılımıyla gerçekleşen yarışmamızda peyzaj mimarlığı öğrencilerinin deneyim kazanmasını hedefledik. Her ekibe eşit alan ve malzeme verilerek tasarımlarını uygulanma olanağı sağladığımız yarışmamızda Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi ilk 3 sırada yer aldı. Ödülleri kazanan üniversitelerimizi, yarışmaya katılan kıymetli öğrencilerimizi canı gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.