Sakarya Büyükşehir Belediyesi SASKİ ekipleri, Sapanca ilçesinde kaçak veya mevzuata aykırı su kullanan bungalov ile benzeri işletmelere yönelik denetim gerçekleştirdi. Denetimlerini polis eşliğinde sürdüren ekipler, Sahil Caddesindeki bungalov işletmecileri ile gerginlik yaşadı. 4 yıldır su faturası ödediğini ve aboneliğinin bulunduğunu söyleyen bungalov işletmecisi Kurtuluş Tantan, işletmesine polis eşliğinde girmek isteyen SASKİ ekiplerini direndi.
Bungalov Gerginligi3

YOLU TRAFİĞE KAPATTI
İşletmeci Kurtuluş Tantan, caddenin tapulu yeri olduğunu belirttiği alanı da araç trafiğine kapattı. Gerginliğin büyümesi üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Saatlerce sularının kesilmemesi için direnen işletmeciler, ellerindeki faturaları göstererek usule aykırı bir davranışta bulunmadıklarını söylediler.  SASKİ’nin ellerinde suyu kesmek için gerekli belgenin olmadığını da iddia eden işletmeciler, sularının kesilmemesi için saatlerce bölgeden ayrılmadı.
Bungalov Gerginligi9

BUNGALOVUNU YAKACAĞINI SÖYLEDİ
Bölgeye gelen Sapanca Belediyesi zabıta ekipleri ile Sapanca Belediye Başkan Yardımcısı Şevki Burak Koç ise suyun kesiminin yapılacağı bölgede adeta etten bir barikat kurarken, işletme sahiplerinden biri suyun kesilmesi durumunda bungalovunu yakacağını söyledi. Bunun üzerine adrese itfaiye ve sağlık ekibi de sevk edildi. Devam eden olayların yaşandığı adrese gelen Sapanca Belediye Başkanı Nihat Arda Şahin de polis yetkilileriyle durumun düzeltilmesi için bir görüşme yaptı. Saatler süren ikna çabaları ve polis ekiplerinin ikazlarının ardından çevik kuvvet eşliğinde SASKİ ekipleri işletmenin suyunu kesti. Konuya ilişkin CİMER’e de başvuran birçok bungalov işletmecisi, daha sonra konuyu görüşmek üzere Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne gitti.
Bungalov Gerginligi6

ABONELİKLERİ VAR
İşletmeciler adına konuşan Sapanca Villa ve Bungalov İşletmecileri Derneği (SAVİBU) Başkanı Ali Safa Alaçam, “Türkiye'de bungalov konaklama türünde turizmin merkezi olan Sapanca'da çevik kuvvet, polisler, SASKİ görevlileri eşliğinde kapı kapı gezilerek misafirler içeride olmasına rağmen sular kesiliyor. İnsanlar mağdur ediliyor, çoluk çocuk dışarıya çıkıyor. Esnaf burada ekmek parası derdindeyken bazı insanlar ne amaçla olduğunu bilmediğimiz bir eylem gerçekleştiriyor. Bazı işletmelerde abonelik yok fakat su saatleri bulunmaktadır. Abonesi olmayıp su saati bulunan işletmelerin hepsine zaten kullandıkları su miktarı kadar faturalar kesilip, ödenmiş bulunmaktadır. Daha sonra bugün itibariyle normal aboneliği olanlar, park bahçe aboneliği olanların da suları kesilmeye başlandı. Zaten bu abonelerimiz de yine aynı sistemle tür farkı uygulanarak kendilerine çıkartılan faturaları ödemişlerdi” dedi.
Bungalov Gerginligi4

İki çocuk babası kalbine yenildi İki çocuk babası kalbine yenildi

“EKMEK PARAMIZLA OYNAMAYIN!”
Bölgeye gelen ekiplerin ellerinde resmi hiçbir tebliğ ve karar olmadığını ifade eden Alaçam, “Buradaki işletmemizde de su faturasının üzerinde iş yeri yazıyor. Ödediği meblağ zaten ticari faturalandırılmış bir meblağ. Fakat ona rağmen su kesilmeye kalkılıyor. Ellerinde hiçbir resmi tebliğ yok, hiçbir karar yok, bizlere ulaştırılan bir şey yok. Çevik kuvvet, polis geziyorlar. Bir turizm merkezinde bunun yapılmasını kabul etmiyoruz. İnsanların ekmek paralarıyla oynanmasını kabul etmiyoruz. Onun haricinde de hukuksal olarak yapılan bu işlemlere karşı avukatlarımız hızlıca gerekli davaları başlatacaklar. Burada binlerce aile bu işten ekmek yiyor ve biz kesinlikle bedava su kullanmıyoruz. Tam aksine herkesin ödediği bedelin yüzde 30 fazlasını ödüyoruz. Bu bölgedeki işletmelerimiz 3-4 yılı aşkın süredir buradalar. Bunların bir önceki dönemde belediye tarafından verilen resmi iş yeri ruhsatları var, vergilerini ödüyorlar, su faturalarını ödüyorlar, gaz faturalarını ödüyorlar, elektrik faturalarını ödüyorlar. Su zaruri ihtiyaçtır. Avukatlarımız bu konuyu inceliyorlar. Resmi aboneliği olan bir yeri özellikle kesme şansları yok. Bize tebliğ etsinler, biz gerekli işlemi yapacağız” diye konuştu.

Bungalov Gerginligi5

"FATURALARIMIZI ÖDÜYORUZ"
Elindeki su faturasını gösteren ve 4 yıldır aynı yerde işletmecilik yaptığını belirten Kurtuluş Tantan, “4 senedir turizmle ilgileniyoruz. Su faturalarımız ödeniyor, hiçbir eksiğimiz yok. Elektriğim, doğalgazım hepsi ticari. Su ile ilgili bir bilgimiz olmadığından dolayı 4 senedir bu şekilde kullanıyoruz ve hiçbir şekilde bilgilendirilmedik. Hepsini yerine getirmek için elimizden ne geliyorsa yapmak için varız. Bundan 5-6 gün önce Sakarya Büyükşehir Belediyesi yazıyordu arabalarda geldiler. ‘Su saatine bakabilir miyiz’ dediler, ‘Tabii ki efendim sıkıntı yok’ dedim. Hatta kapağı açtım, ‘Çok güzel, kutu yapmışsınız, saati güzel dışarı koymuşsunuz, her şeyiniz olumlu’ dedi. Resim çekti bir şeyler yaptı ben de, ‘Ne olarak yapıyorsunuz bunu’ dedim, ‘Saat kontrolü yaptık’ dedi. Daha sonrasında ben mobil bankacılığım üzerinden 48 bin lira su faturasının olduğunu gördüm ama benim hiç su fatura borcum yok. Bir senelik katma değeri yükselterek ticari olarak bana 48 bin lira da ayrıyeten su faturası yansıtmışlar. Su saatim var, sayaç numaram var, tesisimde eksiğim yok. Turizm belgemden tutun, doğalgazından, suyunun kanalizasyonuna hepsi bağlı. Olumsuz bir şeyim yok. Ayrıyeten bugün gelip bir de benim içeride dört evim doluyken suyu şu anda kapattılar hiçbir bilgilendirme olmadan” ifadelerini kullandı.

Bungalov Gerginligi11

“MAĞDURUZ”
Yaşananların ardından tapuda özel mülkü olan yolu araç trafiğine kapattığını belirten Tantan, “4 sene önce belediyeden içeri elektrik alabilir, su alabilir diye bize evrak verdiler. SASKİ’nin parasını yatırdık, başvurduk geldiler taktılar. O günden beri bana gelip de kimse senin suyunda bu yazacak veyahut da bu olacak bir evrak, bir kağıt hiçbir şekilde vermediler. Ben de bu şekilde tapuda özel mülküm ve belediyeye verilmiş özel mülkümüz, bahçemizi geri çekmişiz, tapudan düşülmemiş ve hiçbir şekilde karşılığı alınmamış. Biz de bu şekilde yolu kadastro ölçümleriyle bu dakikadan itibariyle kapattım. Her şey usullü 4 senedir burada su faturası da ödeniyor, doğalgaz da ödeniyor, elektrik de ödeniyor, çöp vergisi de ödeniyor. Her şeyimiz ödeniyor. Mağdur durumdayız” dedi. 

Bungalov Gerginligi7

Editör: Ayşen Kolçak