Türkiye genelinde sağlık çalışanlarına gösterilen saygının seviyesini belirlemek üzere yapılan bir ankette, hekimlere en saygılı iller tespit edildi. Bu anket, hem vatandaşların sağlık hizmetlerine bakışını ortaya koydu hem de sağlık çalışanlarının en çok değer gördüğü yerleri belirledi.

Hayvanları, sokak köpekleri tarafından telef edilen mahalleli isyan etti Hayvanları, sokak köpekleri tarafından telef edilen mahalleli isyan etti

Ankette, Türkiye'nin 81 ilinden vatandaşların hekimlere ne kadar saygılı olduğu ölçüldü. Her ilin puanı, vatandaşların sağlık çalışanlarına gösterdikleri genel saygı ve tutum temel alınarak belirlendi.

1686301499
Sosyo-ekonomik birçok veride Türkiye’de ortalarda ya da sonlarda yer alan ve son zamanlarda hasta yakınları tarafından doktorların saldırıya uğraması ile gündem olan Sakarya, doktorlara karşı saygıyı baz alan ‘Hekime Karşı En Saygılı Şehirler’ başlıklı çalışmada sıralamasıyla da dikkatleri çekti. Doktorlara karşı en saygısız ve en saygılı illerin sıralandığı araştırmada, doktorlara karşı en saygılı illerin arasında Doğu ve Güneydoğu illerinin yoğunlukta olması dikkat çekti.  

hasta-hekim-mahremiyeti-ilkesine-saygi-gosterilmeli1650876824
Türkiye genelinde yapılan anketle hekimlere en saygılı iller belirlendi. 81 il arasında Sakarya 3.80 puanla 49’uncu sırada, Tunceli 1, Şanlıurfa ise son sırada yer aldı. Doktorlara karşı en saygılı iller arasında Sakarya’nın çok gerilerde olduğu görülürken, Sakarya’nın puanlamasının düşük olduğu belirlendi.

Bölgemizdeki illerden Bolu 5.05 puanla ilk 20 içindeki yerini alırken, Sakarya 3.80 puanla 49., Düzce ise 3.50 puanla 61. sırada yer alarak yine şaşırtmadı.