Sakarya iş dünyası Ağustos ayında bir önceki aya göre %1,65, geçtiğimiz yıla göre %24,75 artışla 279 milyon 609 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve yılın ilk 8 ayında kümülatif olarak 3 milyar 185 milyon dolarlık ihracat performansı gösterdi. 

8 ayda 3 milyar doları aşan ihracat
Başkan Altuğ veriler ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Sakarya ihracatı, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 1,65, geçtiğimiz yıla göre yüzde 24,75 artışla 279 milyon 609 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. TİM tarafından açıklanan verilere göre şehrimiz Ağustos ayında gerçekleştirdiği ihracat ile ülkemiz ihracatına yüzde 1,5 katkı sağladı ve 2022 yılının en çok ihracat yaptığı 2’inci ayı oldu.2022 yılının başından bu yana ise ilimizden ortalama 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. 

Türkiye otomotiv ihracatının yüzde 10’u Sakarya’dan
Ağustos ayında da şehrimiz ihracatının lokomotifi olan otomotiv endüstrisi, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 30,9’luk artışla 227 milyon 228 bin dolar ile aylık ihracatın yüzde 81’lik kısmını tek başına gerçekleştirdi ve aynı zamanda ülke içi sektör ihracatı da tek başına yüzde 10,1’lik katkı sağladı.

En çok ihracat Avrupa ülkelerine ve birçok ülkeye yüzde 100 üzerinde ihracat artışı
Ağustos ayında en çok ihracat yaptığımız ülke ise yüzde 700’lerde artış başarısı ile 37 milyon dolar gerçekleştirdiğimiz İspanya oldu. Bu ay da toplam 118 ülke ve 6 Serbest Bölgeye Sakarya damgalı ürünleri ihraç ettik. 

İhracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 127
Verileri 1 ay geriden açıklayan TÜİK’in güncel ithalat verilerine göre ise; 2022 yılı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre ithalatımız yüzde 0,4 oranında artışla 239 milyon 198 bin dolar oldu. Temmuz ayında Sakarya dış ticaret dengesi 65 milyon 189 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise bir önceki aya göre 24 puan azalarak yüzde 127 olarak gerçekleşti.

Enflasyona rağmen azimle üreten üreticimize yönelik adımlar atılması gerekiyor
2 yılı aşkın bir süredir,ekonomiyi etkileyen birçok değişken faktörgerçekleşti ve gerçekleşmeye de devam ediyor. Ancak Türk iş dünyası olumsuz durumlarda bile üretmeye azimle devam ediyor.İş dünyamızı tebrik ediyorum.

Üretime odaklanmış iş dünyamızın finansmana, hammaddeye ve enerjiye ulaşımını kolaylaştıracak adımların atılması gerekiyor.Üyelerimizden de bu konuda bizlere çok talep gelmeye devam ediyor.  Yaşanan süreçte iş dünyamızın yaşadığı ekonomik sorunların çözümüne yönelik çalışmaların devam ettiğini de biliyoruz. Özellikle son zamanlarda enflasyon nedeniyle işletmelerimizin yaşadığı sıkıntılardan biri de enflasyona karşı sermayelerini korumaktır. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi bunun çözümü, işletmeler için enflasyon muhasebesi uygulaması ile mümkün olabilecektir."