Kahramanmaraş'ta yaşanan ve 10 ili etkileyen depremler ülkeyi yasa boğdu. Deprem nedeniyle bölge büyük bir yıkıma uğrarken, Sakarya Valiliği depremzedeler için hemen harekete geçti.

Valilik koordinasyonunda oluşturulan merkez ve kayıt işlemleri ise halen devam ediyor. Valilik tarafından başvuru ve kabul merkezlerine 12 bin 873 kişinin başvurarak kayıt yaptırdığı ve bin 710 depremzedenin KYK yurtları, misafirhane ve otellerde misafir edildiği açıklandı.

Öte yandan 11 bin 163 depremzedenin ise kendi imkanlarıyla akraba veya tanıdıklarının yanına yerleştirildiği öğrenildi.

Sakarya’nın yüksek kesimleri beyaza büründü Sakarya’nın yüksek kesimleri beyaza büründü

Valilik tarafından yapılan açıklama şu şekilde:
"Ülkemizde meydana gelen ve büyük bir yıkıma yol açarak hepimizi derinden sarsan depremlerin hemen sonrasında ilk andan itibaren İlimizde Valiliğimiz koordinasyonunda bir merkez oluşturulmuş ve kayıt işlemleri de bu merkezlerde bilindiği üzere halen devam etmektedir.

01.03.2023 tarihi itibariyle İlimizde;
Valiliğimiz koordinasyonunda kurulan başvuru ve kabul merkezlerine 12.873 kişi başvurarak kayıt yaptırmış olup, bu vatandaşlarımızdan KYK Yurtları, misafirhane, otel vb. yerlerde 1.710 kişi misafir edilmektedir, yine kendi imkanları ile akraba veya tanıdıklarının yanına gelen 11.163 depremzede vatandaşımız bulunmaktadır.

Valiliğimizce belirlenen kayıt ve kabul merkezlerine varsa halen başvurmayan, kendi imkanları ile İlimize gelerek yakınları vasıtasıyla konaklayan depremzede vatandaşlarımızın, kimlik ve iletişim bilgilerini kayıt ve kabul merkezlerine bildirmesi büyük önem arz etmektedir."