FARKINDALIK ÇALIŞMASI
Türkiye genelinde daha önce yüzde 65 olan 5 yaş okullaşma oranı, Millî Eğitim Bakanlığı'nın eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için hedeflediği okul öncesi eğitimde farkındalık çalışmalarıyla birlikte yüzde 99’a yükselirken Sakarya’da bu oran yüzde 99.3 oldu. Bakanlık olarak okul öncesi eğitime erişimin artırılması amacıyla 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı yapma kararı alınmasının ardından Sakarya’da köy yaşam merkezlerinde açılan ana sınıflarında toplam 725 okul öncesi öğrencisi eğitim görme imkânına kavuştu.

okul öncesi eğitim (13)
10 BİN OKUL PROJESİ
“Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi” ve Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün kendi bünyesinde gerçekleştirdiği çalışmalarla okul öncesi eğitimde büyük atılımlar gerçekleştirilirken il genelinde yapılan 124 yeni derslik eğitim-öğretime kazandırıldı. Sakarya İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması ve görünürlüğünün artırılması için yürüttüğü çalışmalar kapsamında alışveriş merkezlerinde ve kamuya açık alanlarda her ay belirli günlerde “Önce Okul Öncesi” faaliyetleri gerçekleştirildi. İl genelinde tüm okul öncesi dönem çocukları ve ailelerine yönelik okul öncesi eğitim şenlikleri düzenlenirken okul öncesi çağındaki öğrencilerin velilerine yönelik ev ziyaretleri gerçekleştirildi.

okul öncesi eğitim (12)
ÜCRETSİZ YEMEK
Öte yandan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Sakarya ziyaretinde verdiği 21 yeni anaokulu müjdesiyle birlikte Sakarya, toplamda planlanan yeni 32 yeni anaokulu projesine sahip oldu. Millî Eğitim Bakanlığının öncelikli olarak 5 yaşa ağırlık vererek okul öncesine yönelik gerçekleştirdiği ve “devrim” olarak nitelediği çalışmalar kapsamında 2023 yılının sonuna kadar ücretsiz yemek imkânından tüm okul öncesi öğrencilerin faydalanması ve mevcut sayının 4 milyona çıkarılması hedefleniyor. 

okul öncesi eğitim (11)

okul öncesi eğitim (10)

okul öncesi eğitim (9)

okul öncesi eğitim (8)

okul öncesi eğitim (7)

SUBÜ’de kurumsal dönüşüme çalıştay katkısı SUBÜ’de kurumsal dönüşüme çalıştay katkısı

okul öncesi eğitim (6)

okul öncesi eğitim (5)

okul öncesi eğitim (4)

okul öncesi eğitim (3)

okul öncesi eğitim (2)

okul öncesi eğitim (1)