Türk Eğitim-Sen, 81 İl Valiliğinden illerindeki ücretli öğretmen sayılarını talep etti. Ağrı, Karaman ve Zonguldak'taki ücretli öğretmen sayılarına ulaşılamadığını belirten Türk Eğitim-Sen, “Tespit ettiğimiz verilere göre; 78 ilde ücretli öğretmen sayısı 76 bin 485 oldu” açıklamasında bulundu.
Ayrıca Türk Eğitim-Sen’in yaptığı çalışmada ücretli öğretmenlerin eğitim durumları da yer aldı. Sendikanın yaptığı açıklamaya göre, “Valiliklerden elimize ulaşan 75 ildeki ücretli öğretmenlerin mezuniyet durumlarına baktığımızda; ücretli öğretmenlerin 27 bin 143’ü eğitim fakültesi, 25 bin 837’si lisans mezunu, 5 bin 503’ü ise ön lisans mezunudur” ifadeleri kullanıldı.
ogretmen_acigi2
Norm kadro açığı 75 ilde 83 bin 547
Sendika yetkililerinin valiliklerden talep ettiği bir diğer bilgi ise norm kadro ihtiyacı oldu. Norm kadro açığı 75 ilde toplam 83 bin 547 oldu. Çalışmaya göre Sakarya’da norm kadro ihtiyacının bin 378 iken, ücretli öğretmen sayısının ise 927 olduğu belirtildi.

 "Tüm öğretmenler sadece kadrolu olarak atanmalı"
Araştırma ile ilgili bir açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın adeta ücretli öğretmen görevlendirmesiyle öğretmen açığını gidermeye çalıştığını belirterek, bu durumun eğitimin kalitesi ve verimini azalttığını, aynı zamanda çok düşük ücretlerle çalıştırılmak zorunda kalan öğretmenleri sömüren bir uygulama olduğunu söyledi.