Araç sahipleri için yeni zamlar yolda Araç sahipleri için yeni zamlar yolda

Türkiye, dünyanın en temiz sahillerine sahip ülkelerden biri.

Öyle ki ülkemiz, mavi bayrakta dünya 3'üncü sırada yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sosyal medya hesaplarından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ersoy, Türkiye'nin mavi bayraklı plaj sayısında bu yıl da dünya üçüncülüğünü koruduğunu bildirdi.

Dünyanın en çok mavi bayraklı plajına bu yıl yine İspanya sahip olurken, ikinciliği Yunanistan elde etti.

HEDEF BİRİNCİLİK
Türkiye'nin üçüncü olduğu listede İtalya dördüncü, Fransa da beşinci sırada yer aldı. Merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE tarafından açıklanan mavi bayrak ödülleri sıralamasında yakaladıkları istikrarlı başarının gurur verici olduğunu belirten Ersoy, birincilik hedefleri yolunda kararlılıkla ilerlediklerini kaydederek 16 plajda daha Mavi Bayrak'ın dalgalanacağını belirtti.

Bu yıl Türkiye'nin, İstanbul'da 3, Balıkesir'de 3, Aydın'da 3, Antalya'da 2, Muğla'da 2, İzmir'de 1, Çanakkale'de 1, Tekirdağ'da 1, Bursa'da 1, Kırklareli'nde 1 ve Yalova'da 1 plajı daha Mavi Bayrak aldı.

SAKARYA LİSTEDE YOK!
Geçen sene mavi bayraklı plaj listesinde bulunan Sakarya, Düzce ve Edirne'nin ise bu sene listede yer almaması nedeniyle mavi bayraklı plaj sayısındaki artış 16 oldu. Geçen yıl mavi bayraklı 551 plajı bulunan Türkiye'de; Samsun, Mersin, Kocaeli, Bartın, Ordu, Zonguldak ile Van, mavi bayrak sayısı değişmeyen iller oldu.

Sakarya'da ise geçtiğimiz yıl listede yer alan Karasu Sahil Park Plajı bu sene listede yer bulamadı!

Editör: Zhantor Jateey