Büyükşehir’de promosyon sözleşmesi imzalandı Büyükşehir’de promosyon sözleşmesi imzalandı

Geçtiğimiz günlerde futbolcu Merih Demiral'in Türkiye-Avusturya milli maçında gol attıktan sonra 'bozkurt' işareti ile zafer pozu vermesi üzerine ülkede bozkurt krizi başladı. Merih Demiral'a maçtaki işaretinin ardından UEFA 2 maç ceza verdi. Tepkiler büyürken sosyal medyada birçok kullanıcı bozkurt işaretli fotoğraflarını paylaştı. Son olarak ise gündeme gelen doktorların ameliyat esnasında 'bozkurt' işareti yapması sosyal medyadan büyük tepki topladı. Sakarya Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği’nin internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamalar ardından söz konusu fotoğrafa ilişkin açıklama yaptı.
SAKARYA TABİP ODASINDAN AÇIKLAMA
Sakarya Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada; “Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda, A Milli Futbol Takımımız grup aşamalarını geçerek son 16 turunda Avusturya ile eşleşmişti. Milli futbolcumuz Merih Demiral, bu maçta 2 gol atarak galibiyette önemli bir rol oynamış ve gol sonrası sevincinde bozkurt işareti yapmıştı. Bu hareketin ardından UEFA, Merih Demiral'a 2 maç men cezası verdi. UEFA'nın bu kararı ülkemizde haksız ve yanlı bulunarak eleştirildi. Cezaya tepki olarak, milletimiz bozkurt işareti yaparak fotoğraflar paylaştı ve sonraki maçta protesto olarak İstiklal Marşı sırasında tribünde yer alan taraftarlarımızca bozkurt işareti yapıldı. Merih Demiral'a destek ve UEFA'yı kınama amacıyla ülke çapında ve dünyada benzer eylemler devam etti. Bu amaçla, ameliyathanede çalışan doktorlarımız da bozkurt işareti yaparak desteklerini gösterdiler ve bu fotoğraf sosyal medyada geniş yankı buldu.
“ZİHNİYETİNDE HİÇBİR DEĞİŞİKLİK OLMAMIŞ”
Bu fotoğraf sonrasında TTB merkez konseyi tarafından 09.07.2024 tarihinde “Hekimler sağlık hizmeti sunarken yansızlıklarını korumalıdır” başlıklı bir açıklama yayımlanmış ve içeriğinde de söz konusu fotoğrafın meslek etiğine uymadığı ve güven zedeleyici olduğu iddia edilmiştir. Görüyoruz ki yaklaşık on gün önce gerçekleştirilen TTB seçimlerinde merkez konseyinde değişiklik olsa da zihniyetinde hiçbir değişiklik olmamış, Türk askerini kimyasal silah kullanmakla suçlayan TTB zihniyeti yine milli birlik ve beraberliğin karşısında yer almıştır!  TTB Merkez Konseyi, aynı gün tabip odalarına gönderdiği yazıda “özlük haklarımız, halkın sağlığı, demokrasi ve adalet için etkili bir mücadele yürüteceğiz” demesine rağmen ilk icraatı milli birlik ve beraberliği zedeleyecek bir açıklama yapmak olmuştur.
“BU AÇIKLAMA TÜRK HEKİMLERİNİN FİKİRLERİNİ YANSITMAMAKTADIR”
Her gün yeni bir sağlıkta şiddet haberi gelirken, özlük haklarımız birer birer kaybedilirken sessiz kalan TTB merkez konseyi siyasette yansızlıklarını korumamaktadır. Kamuoyunun bilmesini isteriz ki TTB ne yazık ki ülkemizdeki hekimleri tam olarak temsil eden bir kurum değildir ve yaptıkları bu açıklama Türk hekimlerinin fikirlerini yansıtmamaktadır.  Bilindiği üzere Bozkurt, Türk tarihinde önemli bir semboldür ve genellikle Türk mitolojisi ile ilişkilendirilir. Bozkurt, gücü, cesareti ve özgürlüğü simgeler. Türkler için Bozkurt, aynı zamanda milli kimliğin ve bağımsızlığın bir sembolüdür. Tarih boyunca birçok Türk devleti ve topluluğu, Bozkurt'u bayraklarında, mühürlerinde ve diğer resmi sembollerinde kullanmışlardır. Özetle Bozkurt, Türk tarihinde ve kültüründe önemli bir yer tutan, güçlü ve anlamlı bir semboldür. Bu sembol, Türklerin geçmişten günümüze taşıdığı milli ve mitolojik değerlerin bir yansımasıdır; ayrıştırıcı değil, birleştirici bir unsurdur; yanlı değil, bu topraklarda demokratik ve özgürce sağlık hizmeti sunacak olmamızın teminatıdır. TTB merkez konseyi; “Ülkemiz siyasetinde yansızlıklarını korumalıdır” “Halkın hekimlere olan güvenini zedeleyici açıklamalardan uzak durmalıdır”  Ve asli işi olan hekim haklarına odaklanmalıdır!”
 

Editör: Zhantor Jateey