Sakarya Büyükşehir Belediyesi hayatın her alanında eğitmeye, öğretmeye ve geliştirmeye devam ediyor. Özellikle eğitim programlarına yoğunlaşan Büyükşehir, vatandaşlara yüzlerce farklı dalda eğitimler veriyor. Bu programlardan bir tanesi de özellikle son dönemde ciddi bir hassasiyet gösterilen ‘sürdürülebilir çevre bilinci’ konusu.

Sifir Atik (1)-1

SON EĞİTİM SAMEK VE HALK EĞİTİM MERKEZİ’NDE

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı, şehirdeki çevre hassasiyetinin artması amacıyla,sıfıratık ve iklim değişikliği konusunu aşılamak için son eğitimini Büyükşehir SAMEK ve Adapazarı Halk Eğitim Merkezi’nde verdi. Kursiyer ve öğretmenlere “Atıkların İşlevsel Ürünlere Dönüşümü ile Azaltımı” ve “İklim Değişikliği ile Mücadelede Biz Ne Yapabiliriz?” başlıkları üzerine detaylı bilgilendirmeler yapıldı.

Sifir Atik (2)

SGM onların hayatına yön verdi SGM onların hayatına yön verdi

ALIŞKANLIKLARIN ÖNEMİ

Eğitime katılan kursiyer ve öğretmenlere, sürdürülebilir çevre, iklim değişikliğinin sebepleri, sıfır atık kavramları ve bu konularda bireylere düşen görevler anlatıldı.  Eğitimde sürdürülebilir bir dünya için çevresine rol model olan kadınların alışkanlık ve davranışlarının ne derece önemli olduğuna vurgu yapıldı. Hanelerde atıkların azaltılmasına, enerji ve su tasarrufuna yönelik neler yapılabileceği ve bu davranışların tüm hane halkı ve etki alanında yer alan diğer kişilere örnek teşkil edeceği paylaşıldı. Ayrıca, atıkların kaynağında ayrı toplanması ile ilgili başarı yolunun yine hanelerden geçtiğinin önemine değinildi.

Sifir Atik (1)

DAHA GÜZEL BİR SAKARYA

Büyükşehir’den yapılan açıklamada, “Daha güzel bir dünya ve daha yaşanabilir bir Sakarya için ‘sıfır atık ve iklim uyumlu şehir’ vizyonunu tüm şehre aktarıp, bu cennet şehri gelecek nesillere olması gerektiği gibi aktarmak için elimizden geleni yapacağız. Eğitim ve seminerlere bu yüzden hiç ara vermiyoruz” denildi.

Editör: Zhantor Jateey