Son zamanlarda artan bungalov çılgınlığı dolandırıcıların fırsatçılığı ile birlikte insanların mağdur olmasına sebep olabiliyor. Vatandaşların yoğun ilgisini fırsat bilen dolandırıcılar, kurdukları sahte sosyal medya ve internet siteleri üzerinden mağduriyet yaşatıyor.

sakarya_merkezli_3_ilde_sahte_bungalov_operasyonu1
Sosyal medya platformu üzerinden Sakarya’nın Sapanca ilçesinde sahte kiralık bungalov ilanlarıyla aralarında depremzede vatandaşlarında bulunduğu 180 kişi 300 bin TL dolandırıldı.

sakarya_merkezli_3_ilde_sahte_bungalov_operasyonu
Durum üzerine harekete geçen Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle dolandırıcılık suçu işlediği tespit edilen şahıslara yönelik operasyon düzenlendi. Haksız kazanç elde ettiği tespit edilen şüphelilere yönelik, Sakarya merkezli Denizli ve Mersin illerinde eşzamanlı operasyon gerçekleştirildi.

sakarya_merkezli_3_ilde_sahte_bungalov_operasyonu2
Operasyonda 4 şüpheli gözaltına alınırken, şahısların adreslerinde yapılan aramalarda ise; 80 gram altın ve 4 bin 350 TL nakit para, çok sayıda banka ve kredi kartları ile suçta kullanıldığı değerlendirilen cep telefonları ele geçirildi.

Adli mercilere sevk edilen şüphelilerden 3’ü tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 1’i ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı.