Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 12 – 18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla Arifiye Gölpark’ta program düzenlendi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Ak Parti İl Başkanı Yunus Tever, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, SEAH Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis, hastane hekimleri ve personeliyle, sağlık bakım hizmetleri çalışanları katıldı. 

sadece_1_pozitif_hasta_var2
Yoğun katılımın gerçekleştiği gecede konuşan SEAH Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Yavuz Bingöl, Covid-19 Salgınında yaşananların sağlık çalışanları üzerinde unutulmaz etkiler bıraktığını belirterek, bu süreçte yaşadıkları anılardan örnekler verdi. Bingöl, “İnsan sağlığıyla uğraşmak kutsal bir görev. İnsanı sevmeden, işini sevmeden bu görevi yerine getirmek mümkün değil. Bu anlayışla, özveriyle çalışan tüm meslektaşlarımı kutluyor, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

sadece_1_pozitif_hasta_var3
Bingöl’ün ardından davetlilere seslenen SEAH Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis, sağlığın bir yürek işi olduğunu belirterek bu mesleğin ancak severek yapılabileceğini söyledi. Halis, “Salgın döneminde de gördük ve şahit olduk ki hasta yakınlarının dahi hastasına yanaşmakta ve bakımına imtina ettikleri bir durumda hekiminden hemşiresine, ebesinden sekreterine, temizlikçisinden güvenlikçisine tüm sağlık çalışanlarımız itiraz dahi etmeden hayatlarını ortaya koyarak bu önemli mücadeleyi yerine getirip hastaların tüm hizmetlerini yerine getirdiler, moral ve motivasyonda bulundular. Tüm ekip arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum, iyi ki varsınız” şeklinde konuştu.

sadece_1_pozitif_hasta_var4
İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü de konuşmasına özellikle pandemi döneminde ortaya konulan mücadeleyi dile getirerek başladı. Öğütlü, bu dönemde hastalanarak hayatını kaybedenlere rahmet dilerken, hastalıkla mücadele edip görevinin başına dönen sağlık çalışanları ve görevini her şartta çekinmeden yerine getiren personelin önünde saygıyla eğildiğini dile getirdi. Covit salgınının son verilerini paylaşan Öğütlü, “Sağlık çalışanlarımızın üstün gayretiyle Sakarya’da bu süreçten anlımızın akıyla çıktık. Şu an Sakarya’da sadece bir pozitif hastamız hastanede tedavi görmekte. Entübe vaziyette ve yoğun bakımda hiçbir hastamız yok. Pandemiyle ilgili bu yılı böyle bitireceğiz. Tabi ki daha yapmaya devam ettiğimiz ve yapacağımız çok iş var. Bu büyük ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum ve hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

sadece_1_pozitif_hasta_var5
Son olarak kürsüye gelerek davetlilere seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, dünyada sağlığın en büyük nimet olduğunu ifade ederek, sağlıkçıların ortaya koyduğu inanç ve meslek bilincinin önemine değindi. Yüce, “Sağlıkçılarımızı gece gündüz demeden, aç susuz demeden, yorgunum güçsüzüm demeden verdikleri bu üstün mücadeleden dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, Allah sizlerden razı olsun.” dedi. Konuşmaların ardından sağlık çalışanları İsmail Bingöl, Kont Adnan ve Oflu Kadir’in şarkılarıyla eğlendi.

sadece_1_pozitif_hasta_var12sadece_1_pozitif_hasta_var11sadece_1_pozitif_hasta_var10sadece_1_pozitif_hasta_var9sadece_1_pozitif_hasta_var8sadece_1_pozitif_hasta_var7sadece_1_pozitif_hasta_var6