75 kişilik SABAK ekibi
Her alanda eğitime, gelişime ve uygulamaya önem veren Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkan Ekrem Yüce’nin talimatıyla kurduğu arama kurtarma timi,  eğitimlere başladı.  Toplamda 75 kişinin görev yapacağı SABAK ekibine,  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) uzman eğiticileri tarafından  Sapanca Yanık’ta; su üstü, doğa kurtarma, kentsel arama, KBRN (Kimyasal, biyolojik, radyoaktif, nükleer) madde eğitimi, drone ile arama yöntemleri ve köpekli arama eğitimleri veriliyor. Eğitimlerde ayrıca kurtarma ekipman ve teçhizatlarının nasıl kullanılacağı da öğretiliyor.
SABAK ekibi, eğitimlerin ardından Türkiye'nin dört bir yanında aktif görev alacak.
sabak_egitimlere_basladi3
"Canlara can olacaklar"
Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Türkiye'nin afet bölgesi olması ve özellikle son yıllarda birçok afet yaşaması sebebiyle Büyükşehir olarak harekete geçmemiz gerektiğini düşündük. AFAD, UMKE gibi resmi ekiplerimize ve tüm gönüllü STK'lara destek olacak bir ekip kurduk. SABAK ekibimiz 75 personeliyle Sakarya'nın ve Türkiye'nin canına can olmak için mücadele edecek. Her türlü afet ve acil durumda sahada aktif olarak görev yapacak olan ekibimiz uzman ekiplerce eğitimlerden geçiyor. Tam donanımlı bir eğitimin sonunda sahada göreve çıkacaklar. Sakarya'mıza ve ülkemize hayırlı olsun" denildi.

sabak_egitimlere_basladi7sabak_egitimlere_basladi5sabak_egitimlere_basladi6sabak_egitimlere_basladi4sabak_egitimlere_basladi2