Sanatçı Bünyamin Aksungur, büyük ozanı gazeteci Hüdavendigâr Onur’a anlattı:

- Azerbaycan'ın büyük sanatçısı ozan Ali Baba Memmedov ile nasıl tanıştınız?

1975'te Edirne Erkek Öğretmen Okulundan mezun olarak Iğdır'ın bir köyüne tayin edildim.Üç beş Azerbaycan türküsü biliyordum, o da eksik ve yanlışlarla dolu. Oysa Iğdır'dan Bakü radyosu dinlenebiliyordu ve Iğdır halkının büyük çoğuAzerbaycan / Oğuz Türkü olduğundan herkes radyosunu sonuna kadar açar ve evinin dış penceresine koyardı. Iğdır'da olup sokaklarda olan herkes rahatlıkla dinleyebilirdi orijinal Azerbaycan türkülerini. Radyoda her gün 14.30-15.00 arasında bu müzik ziyafeti tekrarlanır, her gün bir başka solistin seslendirdiği eserler büyük bir coşkuyla dinlenirdi. Zeynep Hanlarova, İslâm Rızayev, ŞövketAlekberova, Talat Kasımov, Han Şuşunski, RubabeMuradova, AlibabaMemmedov bunlardan bazılarıydı.  Bugün çoğu aramızda olmayanAzerbaycan Türk Müziğine damga vurmuş efsane isimlerdir.
Ne güzel günlerdi. Esir Türklerin sevdasıyla yanıp tutuşuyor, Bakü radyosundan dinlediğim vatan ve hürriyet aşkıyla dolu sembolik türkülerle coşuyordum. Beni en çok ağlatan da AlibabaMemmedov idi.
Bir gün radyoda bir erkek sesi öyle feryat ediyor, türküyü öyle güzel seslendiriyordu ki kendimi tutamadım arkadaşların arasında ağladım. ŞarkıcıAlibabaMemmedov idi ve “Ana Yurdum” diye feryât ediyordu.Sonraları teybe/kasete kaydetmeye başladık.
Tam 43 yıl sonra hazırladığım ilk albümümde onun bu ölmez eserine de yer verdim. Sonraki dinleyişlerimden birinde mahnı/türküyü teybe de kaydettim. Sadece o mu; çoğunun bestesi de kendine ait olan "Bir denesen", "Şèiregézele", "Yandır meni", "Ağrıma üreyim", "Yaşa gardaşım", "Gısganıram" ve daha nice güzel eseri AlibabaMemmedov'dan dinledim, kaydettim. Yıllarca onun eserleriyle coştum ağladım.
Allah'a şükürler olsun, bu büyük sanatçıyla 1990 yılında tanıştım. Tanışmakla kalmadım adeta yapıştım kendisine. Konser için İstanbul'a gelmişlerdi. Hiç unutamam, AKM'nin merdivenlerini çıkarken mahnılarını ağlayarak dinlediğimi söylemiş, müziğini mırıldanıp sözlerini tam anlayamadığımı ifade etmiştim. O büyük insan bana AKM merdivenleri üzerinde “Ana Yurdum” ve “Yaşa Gardaşım” mahnılarının sözlerini yazdırmıştı. Adres ve telefon numarasını verip demişti ki: “Samalyotdan Bakı airportuna düşen kimi bizim rayonutapasan. Dokguzmertebeli bir apartmanın dördüncü mertebesinde galaram."
İki yıl sonra Turan Yazgan hocam bizi Nevruz konserleri vermek üzere Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'a gönderdi.
Bakü'de ilk işim kaldığımız Azerbaycan otelinden Ali Baba Memmedov'u aramak oldu. Yarım saat geçmeden üstat geldi. Kılıç Kalkan ekibi ve TÜRKSES gurubumla birlikte 16 kişiydik. Bize tek tek ‘hoş geldiniz’ dedikten sonra beni bir kenara çekti. Kulağıma yavaşça, “Gardaş dedi, ben sizlerin şerefine yemek vermek isterdim ama bilirsen, bizde ekonomi çok bozuldu.” Çok üzülüp mahcup olmuştum. Öyle bir şey aklımın köşesinden bile geçmezdi. Ben sadece ‘Alibabam’ı görmek istemiştim. Bunu anlatmaya çalıştım kendisine. O sırada elini cebime sokup bir miktar para bıraktı. Dedi ki “Sen gurbettesen, ihtiyacın olur.”
Aman Yarabbim! Engel olamadım, ne yapacağımı da bilemedim. Çıkarıp iade etmek istedim, ama bu çok büyük saygısızlık olurdu.
O güzel gönüllü, büyük insan gittikten sonra cebimdekini çıkardım: Yüzelli manat idi ve o günkü değeri beş dolar kadardı. Oysa benim cebimdeki para belki onun evini almaya yeterdi.Asla küçümsemek için bunu yazdığımı sanmayın dostlar. Aksine o yüzelli manat, onun, içinde bulunduğu şartlar dikkate alındığında benim için yüz ellibin dolara değişilmezdi. Sonra 2015'te telefonla görüştüm üstat ile. Kendisine hazırlamakta olduğum albümden söz ettim ve “Türk Dünyasının her yöresinden şarkıların yer alacağı albümümde Azerbaycan'dan da sizin bir eserinizi okumak istiyorum” demiş ve ‘izin” istemiştim. “Memnuniyetle dedi, buyurun okuyun. Bütün mahnılarımı okuyabilirsiniz.” Bununla ilgili bir de mektup yazıp, imzalayıp gönderdi.


- Ali Baba Memmedov Türk Dünyası için neden önemlidir?
AlibabaMemmedov Türk Dünyasını bilen, yaptığı eserlerin Azerbaycan dışındaki Türk diyarlarında da okunduğunun farkında olan, buna göre müzik nağmelerini düzenleyen bir büyük sanat adamıydı.
Bestelediği çoğu eserinde vatan aşkı, özellikle de Güney ile birleşmiş "bütöv Azerbaycan" algısını yoğun biçimde, sembollerle  işlemiştir.
Türk Dünyasının en büyük şairlerinden Fuzulî, Aliağa Vahid, Molla PenahVagıf'ın şiirlerini besteleyerek geniş kitleler tarafından tanınıp sevilmesine hizmet etmiştir.Kullandığı melodi/nağme dili tamamen millî olup başka milletlerin müziklerinden etkilenmemiş, sanatçı ulusunun öz kaynaklarından beslenmiştir.Halkına hiç yabancılaşmamış, onunla, onun değerleriyle daima bütünleşmiş ve milletin sanatçısı olmuştur.


- Ölümünün ardından Ali Baba Memmedov için Azerbaycan’da bir etkinlik düzenlendi,  siz de gittiniz. Bakü’de büyük ozan için neler yapıldı? 
25 Şubat 2022 günü bu güzel insan, Azerbaycan ve Türk Dünyasının bu büyük sanatçısı aramızdan ayrıldı. Allah durağını rahmetiyle bezesin.
Azerbaycan halk müziğinin büyük sanatçısı, besteci ve solist AlibabaMemmedoviçin Bakü'de büyük bir anma konseri düzenlendi.4 Nisan 2022 günü Mugam Sarayı konser salonunda gerçekleşen konsere Azerbaycan'ın önemli ses sanatçılarıkatıldı, büyük orkestra eşliğinde üstadın birer eseri seslendirildi.
Ben kuliste değil seyirciler arasında olup programı izlemek istediğimi söyledim. Sıram gelince buradan sahneye çıkacaktım. Anlayışla karşıladılar. Program çok güzle ve duygu dolu geçti.
Bu arada Azerbaycan müziğinin efsane sanatçılarıyla tanıştım. Solist ZaurRzayev, garmon üstadı Aftandilİsrafilov, tar virtüözü Ramiz Guliyev ve Fikret Verdiyev ile birlikte etkinliği seyrettik. Sıram gelince yukarıdaki anımı anlattım. Üstadın  “Göz eyle” adlı türküsünü seslendirdim. Büyük ilgi gördü. 
Azerbaycan seyahati her şeyiyle güzel ve bereketliydi. Ama son gün acı bir haber aldım. Beni dünyaya getirip bugünlere hazırlayan asırlık çınar anacığımı kaybetmiştim.