Baba-çocuk kamplarına bu yaz 700 aile katıldı Baba-çocuk kamplarına bu yaz 700 aile katıldı

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü önünde ortak bir basın açıklaması düzenleyen Öz Sağlık-iş Sendikası Sakarya Şubesi üyeleri adına konuşan Şube Başkanı Ahmet Kamil Bilgin, "Emeğimizi hiçe sayıp, ekmeğimize ortak oldunuz" dedi.
Bilgin açıklamasında, Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-iş olarak 190 bin işçinin, işveren sendikası TÜHİS ile imzaladığı  Toplu İş Sözleşmesi’nin üzerinden 46 gün geçtiğini ifade etti.
Bilgin, "Bu sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçti. İşçi vefakardır, işçi cefakardır, işçi sabırlıdır, işçi ülkesini, milletini, devletini sever. Hele sağlık işçisi belini doğrultmadan akşamı eder, bilir ki işini aksatsa bu  ihmal bir insanın canına değer. 
Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Sendika olarak devletin tüm kademelerini aşındırdık.
Hesaplamalar yapılıyor dediniz bekledik, kasada para yok, ek bütçe istedik dediniz bekledik, bütçe Meclis’ten daha çıkmadı dediniz bekledik. Biz sabırla beklerken bu arada neler oldu, bir hatırlayalım;
Ev kiralarımız 10 bin liranın üzerine çıktı. Vergi oranları arttı, akaryakıta dev zam geldi. Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200’e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk. Tüm bunlar olurken bizler, ekonomik krizle uğraşan devletimizin yanında olup sabretmeye devam ettik.
Ama bitti, sabrimiz bitti... Çalışıp hak ettiğimiz geriye dönük alacaklarımızın önemsenmemesine karşı  sabrımız bitti,  öfkemiz büyüdü.
Alın terimizin görmezden gelinmesine karşı onurumuz kırıldı. Geriye dönük alacağımız paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evimize götüreceğimiz ekmek küçüldü, eridi, bitti.
Ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor.
Emeğimizi hiçe saymayın, çoluk çocuğumuzun ekmeğine ortak olmayın!
Alınterimiz vicdanlarınızda kuruyalı çok oldu, görün artık!
Biz sabrettikçe bu kadar umursamazlık bizi çok incitti, görün artık!
Herkese alacakları ödenirken sağlik işçisinin geriye dönük alacağına şahin kesildiniz, görün artık!
Alacak öderken bile işçiyi kadrosuna göre böldünüz, 696’lılara üvey evlat muamelesine devam ediyorsunuz, biz bu ayrımı yaşıyoruz, siz de bunu görün artık!
Bize vermeyi unuttuğunuz geriye dönük alacaklarımız, bazı üniversitelerdeki sağlik işçilerine de 3 taksitte ödenmeye başladı.
Hem geciktirilip, hem taksite bağlanmasi… ikisi de yanlış.
Vatan görevi diyerek gece gündüz, pandemide-depremde nefes almadan “peşin” çalıştıklarımızın karşılığı olan alacaklarımızı “taksit taksit” istemiyoruz.
Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirilmeden ödenmesini istiyoruz.
Sağlık işçisinin artık sabrı, takati, alacağı toplu para ile ilgili hayali bile kalmadı.
Devlet işçisine alın teri döküp kazandığı paranın yolunu gözletmez.
Biliniz ki; geriye dönük alacaklarımızın daha fazla erimeden, ödemelerin yapılmasını “itibardan” sayıyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyururuz" dedi.