DENETİM VE KONTROL
Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Biyolojik Mücadele Laboratuvarında ormanlara zarar veren böceklerin başında yer alan Thaumetopoea Pityocampa (Çamkese böceği) ile mücadelede kullanılan ve Terminatör Böcek olarak bilinen Calosoma Sycophanta'nın üretimine ve ormana salınımına başlandı.

Üretimleri yerinde incelemek üzere İşletme Müdürü Celalettin Kaba ve Geyve Orman İşletme Şefi Erdem Malkoç tarafından denetim ve kontroller yapıldı.

G L T077 Xc A Ak Iq Q
ALERJİK REAKSİYONLAR
2024 yılı Terminatör Böcek üretim programı 8 bin adet olup, Nisan ayı içerisinde üretilen Calosoma Sycophanta'nın tamamının ormana salınması planlanıyor. Çamkese böceği yöremizde yetişen ibreli ormanların iğne yapraklarını yemek suretiyle ağaçların gelişimine, zayıflamasına ve sararmasına ayrıca insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olmaktadır.

17 bin 500 metrelik atık su hattının çalışmaları hız kazandı 17 bin 500 metrelik atık su hattının çalışmaları hız kazandı

G L T078 H Wc A Em Y P G
Çamkese böceği ile mücadelede öncelik biyolojik mücadele esas alınmakta olup, yırtıcısı olan terminatör böceğin üretimi ile çamkese böceğinin popülasyonunun artışının önüne geçilmek ve daha sağlıklı ormanların tesis edilmesine katkıda bulunuluyor.

G L T078 Z W U A A Bn7 D