MESLEĞİNE SAHİP ÇIK
Eğitim sendikaları 14 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilen ortak toplantı ile Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu (ÖMK) ve kariyer sınavlarının iptal edilmesi için 2 Kasım’da iş bırakacaklarını duyurdu. Sakarya Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Yasemen Tomak yaptığı açıklamada, “Üretimden gelen gücümüzü birlikte kullanmak için çağrımızdır. Mesleğine sahip çık. Mesleğimiz onurumuzdur” ifadelerine yer verdi.

12 SENDİKADAN ORTAK KARAR
Toplam 12 eğitim sendikasının ortak kararında, Eğitim-İş, Eğitim Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç-Sen, Anadolu Eğitim-Sen, Özgür Eğitim-Sen, Eğitim Hak-Sen, Eksen Eğitim-Sen, İdeal Eğitim-Sen, Eğitim Söz-Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası ortak karar alarak kariyer basamak sınavlarının iptali ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yeniden düzenlenmesi için eylem planı hazırladığını açıkladı.

İLK UYARI 26 EKİM’DE YAPILACAK
Sakarya'da toplam 15 bin öğretmenin bulunduğu öğrenilirken eyleme kaç öğretmenin katılacağı konusunda net bir bilgiye ulaşılamadı. 12 sendikadan alınan ortak kararda 26-27-28 Ekim 2022 tarihlerinde işyerlerinde kokart takılması ve 26 Ekim günü ilk teneffüs saatinde, öğretmenler odasında ortak bildiri metninin okunmasına karar verildi. Talep ve uyarılara karşın ÖMK iptal edilmezse iş bırakma eylemi yapılacağını belirtildi.