İHTİYAÇ SAHİPLERİ

Destek ödemeleri, devlet tarafından bakanlıklar ve sosyal yardım dernekleri aracılığıyla yapılıyor. İhtiyaç sahibi aileler, dar gelirli vatandaşlar, öğrenciler, yaşlılar, bakıma muhtaç olanlar gibi pek çok farklı kişi ve aileye destek olmak amacıyla ödemeler yapıyor. Bunlardan bazıları tek seferlik olurken bazıları sürekli ve aylık olarak ödenmeye devam ediyor. Bu destek ödemelerden bir tanesi de SED ödemeleri. İhtiyaç sahiplerine yapılan ödemelerin bazılarında başvuru şartı aranırken bazıları direkt olarak kurum tarafından belirlenerek hesaplara yatıyor. Bahsi geçen SED ödemelerinden faydalanmak için başvuru yapmak ve başvurunun kurum tarafından onaylanması gerekiyor. Bu ödemeler ile hak sahibi olduğu belirlenen kişilere bin 611 TL ödeme yapılıyor. Başvuru için e-Devlet kapısından faydalanabiliyor.

E DEVLET ÜZERİNDEN

Karşılıksız olarak ödenen bu yardım ödemeleri, Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) kapsamında yapılıyor. Bu destek ödemesinden üniversite, lise, ortaokul ve ilkokul öğrencilerinin faydalanması, eğitim giderlerinin karşılanması ve eksiklerinin giderilmesi amaçlanıyor. Öğrencilere ödenen bin 611 TL, PTT aracığıyla hak sahiplerine ödeniyor.  Öğrenci destek ödemelerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar nereden başvuru yapacağını araştırıyor. Paylaşılan bilgiye göre başvuracak kişiler e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilecek.

BAŞVURU DETAYLARI

E-devlet hesabına giriş yaptıktan sonra, https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linki üzerinden başvuru yapılabilecek.  Bu sayfada bulunan ‘sosyal ve ekonomik destek hizmeti ön başvurusu‘ kısmına tıklanıp sağ üstte yer alan ‘yeni başvuru‘ kısmından çıkan form doldurup onayladıktan sonra başvuru tamamlanıyor. Başvurunun ardından kurum tarafından gerçekleşecek onay sürecinin beklenmesi gerekiyor. Kurum başvuruyu onayladığı takdirde her ay bin 611 TL'lik ödeme PTT üzerinden hesaplara yatacak. En yakın PTT şubesinden T.C. kimlik kartı ile giderek ödeme alınabilir. Bu ödemeler her ayın 15'inden itibaren hesaplara yatmaktadır.