MUHTARLIK SEÇİMLERİYLE BAŞLIYOR

19 Ekim Muhtarlar Günü kutlamasında saygı duruşu ardından İstiklal Marşımızın sunucunun canlı okunması, Muhtarların Atatürk heykelinde Çelenk sunumunun ardından Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem’in kutlama mesajı ile devam etti.  Başkan Erdem;  “19 Ekim 1829 yılında kurulan Muhtarlık Kurumunun, aslında bugün 193. Kuruluş Yıldönümünü kutluyoruz. Muhtarlık Kurumu, Türk demokrasi tarihi açısından büyük önem taşıyor. Zira, Türk demokrasisinin ilk seçimleri muhtarlık seçimleriyle başlıyor” dedi.

MUHTAR (2)

MUHTAR ‘SEÇİLMİŞ’ DEMEKTİR

Muhtarlık tarihinden söz eden Erdem, muhtarlığın önemini “Muhtar, seçilmiş demektir. Muhtar; mahallesinin köyünün annesi-babası-kardeşi-sırdaşı, mutlu gününde, en zor anında vatandaşının yanında olan, her türlü sorunlarını paylaştığı ve çözüm aradığı, yedi gün yirmi dört saat ulaşabileceği Devletin ilk kapısıdır. Özellikle Deprem-Sel-Yangın gibi Afetlerde vatandaşının yardımına ilk koşan muhtardır. Dünya genelinde halen yaşamakta olduğumuz COVİD-19 Pandemi sürecinde salgını önleme çalışmalarında Mahallesinde Vatandaşının en sıkıntılı anında derdine deva olabilmek için canla başla çalışan yine muhtardır” sözleriyle ifade etti.

MUHTAR (1)

KADIN MUHTAR SAYIMIZ 1 İKEN 4’E YÜKSELMİŞTİR

Kadın Muhtarların gün geçtikçe sayısının arttığını söyleyen Erdem, “Ülkemizde 31 MART 2019 Tarihi itibarıyla, 32 bin 5 Mahalle ve 18 bin 152 köy muhtarı olmak üzere toplam 50 bin 157 muhtar görev yapmaktadır. Türkiye genelinde 963 mahalle, 108 köy olmak üzere 77 İlimizde toplam kadın muhtar sayısı 1.071 sayısına ulaşmıştır. İlimizde geçen dönem kadın muhtar sayımız 1 iken, bu dönemde 4 kadın muhtarımız göreve seçilmişlerdir. Ayrıca Sakarya ilinde de toplam 668 muhtarımız görev yapmaktadır.”

MUHTAR (4)

MUHTARLAR EVİ AÇILIŞI

“19 Ekim Muhtarlar Gününün her yıl resmi törenle kutlanacak olması vesilesi ile ayrıca bugün Ankara’da Türkiye genelinde yaklaşık 20.000 muhtarımızın, Sakarya’mızdan da 422 Muhtarlarımızın katılımıyla açılışı yapılacak Muhtarlar Evi ile Türkiye genelinde 100 Muhtarlık Hizmet Binasının Temel Atma Törenini gerçekleştirecek olan, bizlere bu sevinç ve gururu bir arada yaşatan başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Devlet Büyüklerimize, ilimizde görev yapmakta olan 668 muhtarımız adına şükranlarımı sunuyoruz.” Diyerek Ankara bugün açılışı yapılacak olan Muhtarlar Evi için katılımcılara ve Muhtarlara sevinç ve gururunu dile getirdi. Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem konuşmasını katılımcılar ve Muhtarlara teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.

MUHTAR (3)