Kurban Bayramını bu yıl 9-12 Temmuz tarihleri arasında kutlayacağız. Bayram yaklaşırken, vatandaşlar da kurbanlık fiyatlarını merak edip araştırmaya başladı. 
İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Osman Civil yaptığı açıklamada, et fiyatlarındaki artışın kurbanlık fiyatlarını da etkileyeceğini söyledi.
Civil, kırmızı ette genel olarak maliyet kaynaklı fiyat artışları ile tüketimde yaşanan düşüşün piyasada bir denge sağladığını söylerken, yem maliyetleri nedeniyle üreticinin yaz sonu anaç hayvanları kesime götürerek üretimden uzaklaşacağını da belirtti.

millete_kurbanda_kestirmeyecekler3
Civil, 9 Temmuz’da başlayacak olan Kurban Bayramı için geçen yıl 1.800 TL olan küçükbaş ve 25-30 bin aralığında olan büyükbaş fiyatlarında bu yılki fiyatlarını açıklarken, “Kurbanlık talebinde ekonomik sebeplerden dolayı azalma olacağını düşünüyoruz. Asıl sorun yaz bittiği dönem yaşanacak. İşletmelerde hâlâ kesime gidecek hayvan var. Talebi karşılıyor ancak eylülden itibaren anaç hayvanların kesime götürüleceğini öngörüyoruz. Büyükbaş kurbanlıklar 60-70 bin lira, küçükbaş kurbanlıklar da ortalama 3-4 bin lira olur” dedi. 

millete_kurbanda_kestirmeyecekler2