DİKKAT DİYEREK UYARDI

İstanbul, Çanakkale, Sakarya olmak üzere pek çok kentte fırtına etkili oluyor. Meteoroloji'den sel, su baskını, hortum uyarısı geldi. Sakarya'da fırtına nedeniyle ağaçlar devrilirken, Bursa'da bir  çerez dolabı da ipinin kopmasıyla  metrelerce sürüklendi. Hadımköy'de bir otomobilin üzerine ağaç devrildi. Meteoroloji ' dikkat' diyerek önemli bir açıklama yaptı ve o açıklamada şöyle denildi: Ege’nin kuzey kıyılarında başlayacak olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, zamanla Kıyı Ege’nin tamamında etkili olarak İzmir ve Muğla çevreleri ile Aydın’ın batısında kuvvetli (25-55 kg/m²), Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli (51- 85 kg/ m²) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, heyelan, hortum oluşma riski ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Rüzgârın, Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve doğusunda, Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli (40-90 km/sa) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

GECE SAATLERİNE DİKKAT!

Bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, sabah saatlerinde Kırklareli ve Edirne çevrelerinde, gece saatlerinde İstanbul'un kuzey ilçelerinde kuvvetli, Balıkesir'in batı kıyı ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor. Rüzgârın, bölge genelinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARIDA BULUNDU

Uzman isim Kerem Ökten sosyal medya hesabından bir uyarıda bulundu ve şunları söyledi: İstanbul'da bu gece kuvvetli yağmur bekleniyor. Sabaha kadar devam. İstanbul'da hava yarın sabah soğuyacak. Sabah 7'de lodos eserken; sabah 8'de hızla Karayel'e dönecek. Evden ince kıyafetle çıkmayın lütfen. 1 saatte hava çok değişecek. Hastalık riski var. Bursa’da fırtına hayatı felç etti. Bir marketin önünde bulunan çerez dolabı da ipinin kopmasıyla fırtınada metrelerce sürüklendi.

AĞAÇLAR DEVRİLDİ

İstanbul'da rüzgar şiddetini artırdı. Hadımköy'de bir otomobilin üzerine ağaç devrildi. Sakarya'da etkili olan lodos Adapazarı ilçesinde çınar ağacını devirdi. 4 aracın üzerine devrilen ağaç 1 aracı ise tamamen kullanılamaz hale getirdi.