Şehrin geleceğine 1 milyon vatandaş katkı sunacak Şehrin geleceğine 1 milyon vatandaş katkı sunacak

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin AK Partili Meclis Üyesi Mimar Ömer Susran Hunca ile Sapanca Belediyesinin AK Partili Meclis üyesi İnşaat Mühendisi Emre Emil, ortak bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, kurban bayramının ikinci günü Sapanca Belediye meclisinin olağanüstü toplanarak, bir süre önce mühürlenen teleferiğin yeniden açılması için hazırlanan ek protokole, çekimser oy kullanmak zorunda bırakıldıklarını ileri süren Hunca ve Emil, olağanüstü meclis toplantısında yapılan ek protokolün topluma yansıtıldığı gibi olmayıp, 3 adet kreş ve 1 adet silindir iş makinasının belediyeye ekstradan kazandırılmış olduğunun doğru olmadığını belirttiler.

Hunca ve Emil ortak basın açıklamasında, Sapanca Belediye Başkanı Nihat Arda Şahin’in de zamanında teleferik yapılmasın diye eylemlere katıldığını ancak şimdi ise vatandaşa sormadan böyle karar alarak, vatandaşa ait alanı teleferik firmasına verdiğini dile getirdiler.

Teleferik Tepkisi5 Teleferik Tepkisi4

Hunca ve Emil’in basın açıklaması şöyle; “Sapanca Belediyesinin 17.06.2024 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü meclis toplantısında yapılan ek protokol topluma yansıtıldığı gibi olmayıp, 3 adet kreş ve 1 adet silindir iş makinası ekstradan kazandırılmış olduğu doğru değil. Karşılığında 2. Etap olan 968 m2 taban alanına sahip iki katlı yeraltı otoparkı yapımından vazgeçilip teleferik firması bu işten muaf tutulmuştur ve halka açık alanlar otopark olarak Teleferik firmasına tahsis edilmiştir.

Önceki sözleşmeye göre taban alanı 1484 m2 ve 968m2 olan iki adet otopark tamamlanacak ve otoparkların üzerlerine komple yeşil alan ve parklar yapılıp, mimari peyzajı tamamlanıp etrafı kesinlikle kapatılmayacak şekilde halkın kullanımına bırakılacaktı. Fakat yapılan ek protokol ile birlikte 1484 m2 olan otoparkın da üzeri teleferik firmasına otopark olarak tahsis edilmiş olup yapımından vazgeçilmiş olan 968 m2 tabanlı otopark alanı yeşil alan olarak bırakılmıştır. Bu durumda vatandaşımızın kullanabileceği yaklaşık 3000 m2’lik yeşil alan, yaklaşık 1200m2 alana düşmüştür.

BAŞKAN EYLEMLERE KATILMIŞTI
Daha önce yeşil alan ve meydan konusunda eylemlerde bulunan Sayın Belediye Başkanımız bu alanı vatandaşa sormadan yeni yapmış olduğu ek protokol ile Teleferik firmasına tahsis etmiştir. Böylelikle vatandaşa ait olan alan vatandaşın elinden alınmış ve teleferik firmasının ücretli otoparkı olmuştur.

VATANDAŞTAN ALINDI TELEFERİĞE VERİLDİ
Sayın başkanımızın her mahalleye kreş yapımı projesini biliyor ve destekliyoruz, yalnız bu projelerin hayata geçirilmesi için vatandaşın kullanımında olacak olan yeşil alan ve parkların vatandaştan alınıp teleferik firmasına verilmesi ne kadar doğrudur? Aynı zamanda ek protokolde gerçekleştirilmek istenen kreşler 36 aya yayılarak Teleferik firmasına avantaj sağlanmıştır.

OLDU BİTTİYE GETİRİLDİ
Bayramın 1. Günü ek protokol metnini bizlere bildirip herhangi bir katkımızın olması için çalışmamıza ve fikir üretmemize fırsat vermeden bayramın 2. Günü sabahı olağanüstü meclisi toplayıp, meclis kararına sunulması bizim başarılı ve doğru yöntem olarak görmediğimiz ek protokole, diğer taraftan Sapanca’mızın turizmi için gerekli gördüğümüz teleferiğin açılmasını isteme durumumuzdan dolayı çekimser oy kullanmamıza sebep olmuştur.

Sonuç olarak ani bir karar ile verilen kapatma kararı sonrası vatandaşa yapılan algı ile gerçekler aynı değildir. Sapanca için önem arz eden bu tarz konularda ani kararlar almak yerine, hep birlikte bilgi ve fikirlerimizin değerlendirilmesi ve en iyi sonuca varılmasından yana olacağımızı her zaman bildirir saygılarımızı sunarız.”

Editör: Ayşen Kolçak