Taklit ve tağşiş ürünler sağlığımızı tehdit ediyor Taklit ve tağşiş ürünler sağlığımızı tehdit ediyor

Dolar kurunda yaşanan geri çekilme ve petrol fiyatlarındaki sakin seyirle akaryakıt fiyatlarına indirim rüzgarı başladı. Geçen hafta benzinin litresinde üst üste indirim yapılırken, zamların ardından sürücülerin rağbet gösterdiği LPG'de ise artışa gidildi. Otogaz'a beklenen zam gece yarısı tabelaya yansıdı.
Petrol fiyatları geçen hafta Nisan başından bu yana en büyük haftalık kazanç yaşadı. Yeni haftada OPEC+ kesintileriyle 88,92 dolara yükselerek Kasım ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşan Brent Petrol, daha sonra 85 dolara kadar geri çekildi. Petrol varil başına 85 doların üzerinde kalmayı sürdürüyor.

lpg_zam2
Temmuz ayında ÖTV'de yapılan düzenlemeyle 6 TL birden artış yaşanan benzin ve motorin, petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle 40 TL'ye dayandı. 25 Temmuz'da 2 liralık, 16 Ağustos'ta ise 1 lira 55 kuruşluk zam yapılan benzinin litresine geçen hafta indirim üstüne indirim geldi. Benzinin litresinde dün 0.97 kuruşluk indirimin ardından 1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere 0.99 kuruşluk bir indirim daha yapıldı.
Benzin fiyatlarının 40 TL'ye dayanmasının ardından sürücülerin rağbet gösterdiği LPG'de fiyat artışı gündeme gelmişti. Otogaza beklenen 1 lira 30 kuruşluk zam gece yarısı tabelaya yansıdı. LPG fiyatları yapılan artışla 18 TL'ye dayandı.
Sektör kaynaklarından elde edilen bilgilere göre motorinin litresinde 6 Eylül Çarşamba gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 20 kuruşluk bir indirim bekleniyor. Ancak bu konuda kesin bir bilgi bulunmuyor. İndirim pompaya yansırsa motorin 36 TL bandına geri çekilecek. /HABER7