Ülkemiz, yedi bölgesindeki farklı havasıyla, toprağıyla adeta bir hazine… Verimli topraklardan toplanan ürünler maharetli ellerle birleşince bu hazine daha çok zenginleşiyor, daha çok büyüyor… Geçmişten günümüze kadim kültürlerin ve coğrafyanın soframıza sunduğu sayısız lezzetler… Seksen bir ilde birbirinden farklı yetişen, toplanan, hazırlanan, pişen ve sunulan aşlar… Ülkemizin bu denli zengin mutfak kültürünün farklı coğrafyalarda, farklı şehirlerde insanlarla buluşma adresleri ise; “Gastronomi Festivalleri”.

Yöreye özgü ürünlerin, yiyecek ve içeceklerin ve mutfak kültürüne ait unsurların sergilendiği gastronomi festivalleri, yöreyi ziyaret eden tüm vatandaşlar için adeta birer cazibe merkezi haline gelmektedir. Lezzet coşkusunun merkezi olan gastronomi festivalleri sayesinde ülkenin farklı yerlerinden gelmiş vatandaşlar unutulmaz deneyimler yaşayarak festivalin düzenlendiği destinasyona karşı olumlu duygular kazanmaktadır.Düzenlenen festivaller yalnızca ürünlerin tanıtılmasını sağlamakla kalmıyor aynı zamanda ekonomik açıdan bölgenin kalkınmasına da büyük destek sağlıyor. Vatandaşların yerel kültürleri tanıması ve turizm açısından katkıda bulunmuş olması oldukça önemli çünkü bölgedeki yerel esnafın ve işletmelerin kalkınması, aynı zamanda gıda çeşitliliğinin sergileniyor olması, mutfak kültürünün unutulmasını güçleştirmekte ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkıda bulunmaktadır.

Gastronomi festivalleri Adana’dan İzmir’e, Bursa’dan Gaziantep’e kadar birçok şehirde düzenlenmektedir. Festivaller en çok İstanbul’da düzenlenirken, ülkemizdeki şehirlerin yarısından fazlasında bu etkinlikler düzenlenmiş ya da düzenlenmeye devam etmektedir. Gerek şehir merkezlerinde gerek kırsal alanlarda yapılan, konsepti bölgedeki ürünlere göre değişkenlik gösteren gastronomi festivalleri birbirinden farklı birçok etkinlikle insanların dikkatini çekmektedir. Yarışmalar, workshoplar, dinletiler, sahne performansları ve gösterilerle birlikte bölgede nabzın attığı yer haline dönüşmektedir.

Son zamanlarda aktif olarak sosyal medyanın hayatımızda yer alması, etkinlikler açısından oldukça önemlidir. Sosyal medyada paylaşılanlar ile etkinliklerin yapıldığı bölgeler rağbet görmekte, insanlar da gastronomi festivalleriylehem karnını doyurmakta, hem ekonomiye hem de kültürel miras örneklerinden biri olan yerel mutfaklara katkı sağlamaktadır. Ancak bazı şehirlerin henüz gastronomi festivali düzenlememesi ve bu tarz etkinliklere karşı yabancı kalması kabul edilebilir değildir. Örneğin oldukça kozmopolitik, birçok kültürün bir arada bulunduğu Sakarya’da farklı bölgelerden ve milletlerden binlerce kişi yaşamasına rağmen, mutfak kültürü bünyesindeki zenginliği, çeşitliliği ve farklılıkları vatandaşlara sunacak hiçbir çalışma ve etkinlik bulunmamaktadır. Sadece Sakarya değil, ülkemizin her ilinin zengin mutfak kültürüne sahip olduğunu düşündüğümüzde mutfak kültürünün gelecek nesillere aktarılabilmesi açısından gastronomi festivalleri oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…