Tamamlandığında 17 bin 660 metre uzunluğa sahip olacak proje sayesinde Kazımpaşa Mahallesi ve bölgedeki diğer mahallelerin evsel atıksuları uzun yıllar boyunca Karaman Atıksu Arıtma Tesisi’ne güvenle ulaştırılacak. Son teknoloji cihazlar ve uzman kadro sayesinde arıtılan sular ise doğaya yeniden deşarj edilecek. 
Çevreci belediyecilik anlayışına yakışır şekilde bölgeye kazandırılacak proje kapsamında 13 bin 100 metrelik atıksu hattı, 4 bin 560 metre uzunluğa sahip atıksu terfi hattı ve 3 adet paket atıksu terfi vatandaşların hizmetine sunulacak. Kazımpaşa’da hayata geçirilen dev projesinin lansman törenine ise, Filistin Spor Bakan Yardımcısı AbdülselamHaniyye, ilçe belediye başkanları, AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, MHP Sakarya İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, AK Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Turan, AK Parti ilçe teşkilat başkanları, meclis üyeleri, ASKF Başkanı Yaşar Zımba, muhtarlar ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile SASKİ bürokratları katıldı.
kazimpasaya_dev_yatirim2
Kazımpaşa’nın altyapı sorununa Büyükşehir çözüm oldu
Kazımpaşa ve bölge mahallelerinin altyapı sorununa Büyükşehir Belediyesi’nin çözüm olduğunu söyleyen Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, “ Bugün Kazımpaşa Bölgesi Altyapı Projesi Temel Atma Töreni’nde bir araya geldik. Değişen ve gelişen Sakarya ile hem şehrimiz geleceğe hazır hale geliyor hem de Serdivan ilçemiz büyüyor. Sakarya genelinde ve Serdivan’da yapılan hizmetlerle liderimizi mahcup etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Bu düsturla sürdürdüğümüz çalışmalar doğrultusunda vatandaşlarımız her zaman bize güveniyor. Uzun yıllardır Kazımpaşa bölgemizde beklenen altyapı çalışmalarımızı şükürler olsun başlattık. Bizim vatandaşlarımıza sözümüz var. Onların yaşam alanlarını her geçen gün daha fazla geliştireceğiz. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza bugünün ve yarınlarının altyapı sorunlarını çözüme kavuşturduğu için teşekkür ediyorum. Görünmeyen yatırımlarla ilçelerimizin altyapılarını inşa ettikten sonra üst yapılarını da kurmaya devam edeceğiz” dedi.
kazimpasaya_dev_yatirim7

“Önceliğimiz vatandaşa hizmet”
Sakarya’ya ve Sakaryalılara hizmeti her zaman ön planda tuttuğunu belirterek konuşmalarına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımıza şehrimizin ve hemşerilerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda gündüz gece çalışmaktayız. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar her daim önceliğimiz; değerli hemşerilerimizin huzurlu, güvenli, konforlu, sosyal ve kültürlü bir yaşam sürmeleridir” dedi.
kazimpasaya_dev_yatirim6
“Serdivan’aher alanda çok sayıda hizmet kazandırıldı”
Büyükşehir Belediyesi tarafından Serdivan’nın bugününe ve yarınlarına hizmet edecek projelerden de bahseden Başkan Yüce, “ Sakaryalı hemşerilerimiz için altyapıda, imarda, sağlıkta, eğitimde, sporda ve birçok alanda çalışmalarımızı sürdürüyor, elimizi taşın altına koymaktan kaçınmıyoruz. Serdivan da göreve geldiğimiz günden bu yana yaptığımız bazı projelerimizden bahsetmek istiyorum. Serdivan’da 43 ayda yol bakım ve yapım çalışmaları için toplamda 21 milyon 2 bin lira yatırım yaptık. 11 km’ye tekabül eden 43 bin 556 ton asfalt çalışması yaptık” ifadelerinde bulundu.
kazimpasaya_dev_yatirim4
“Büyükşehir cadde ve sokakları konforlu hale getirdi”
Sokak ve caddelerde yapılan hizmetleri kamuoyuyla paylaşan Başkan Yüce, “ Şuana kadar; Hasır sokak, Süleyman Binek Caddesi, 19. Cadde, Cadde 54 ( Bağlantı Yolu Mert Sokak), 32 evler Mahallesi Beşköprü Caddesi, Şehit Yılmaz Ercan Anadolu İmam Hatip Lisesi, 1. Cadde 1. Etap, 4235. Sokak, Kirişhane Caddelerinde asfaltlama çalışması yaptık. Aynı zamanda bakım ve onarım çalışmaları kapsamında; Beşköprü Mahallesi Girne Caddesi, Üniversite Caddesi, Medeniyet Bulvarı, Yukarıdere Köyü, Kampüs, Toyota 112 Acil Önü, Eski Kazımpaşa Caddelerini de Büyükşehir hizmetleriyle buluşturduk” dedi.
    kazimpasaya_dev_yatirim5
“Suyun kalitesini Serdivan’dan takip etmeye devam edeceğiz”
Yapılan hizmetlerle Serdivan’ın gelişimine ivme kazandırdıklarını ifade eden Başkan Yüce, “ İhtiyaç dahilinde ilçemize 10 km bordür çalışması yaptık. Yayalarımızın güvenliği için 19 bin 163 m2 kaldırım çalışmasını ilçemize kazandırdık. 700 metre V kanal çalışması ve 15 Bin 400 metreküp iyileştirme dolgu çalışmasında bulunduk. Aynı zamanda kaliteli içmesuyunun yolculuğunu an be an takip etmek için, Aralık 2018 tarihinde başlayıp Aralık 2020 tarihinde tamamladığımızproje ile 15 Milyon liralık yatırım yaptık ve bölgenin en büyük su analiz laboratuvarını kurduk. Bu laboratuvar ile tükettiğimiz suyun kalitesini sağlayacak ve çevreye zarar vermeyen bir arıtma imkânı sunacağız” diye konuştu.

“Su kayıplarına müsaade etmeyeceğiz”
Suyun bir damlasına dahi değer verdiklerini ve Sakarya’nın suyunun israf olmasına müsaade etmediklerini söyleyen Başkan Yüce, “Başta 32 Evler Mahallesi olmak üzere Serdivan’daki 11 mahallemizde su kayıplarını azaltmak ve israfı önlemek için 7,5 km’lik içme suyu hattında çalışmalarımızı tamamladık ve 3 içme suyu deposu inşa ettik. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar su kayıplarını azaltmak için Serdivan’da 7 adet izole alt bölge odasını devreye aldık. Böylece su kaçaklarını en aza indirdik. Proje ile 2 milyon 579 bin 960 m³ su tasarrufu ve 3 milyon 869 bin 940 lira ekonomik kazanç sağlamış olduk. Proje kapsamında ayrıca 32 Evler Mahallesinde 2,5 km’lik yağmur suyu hattını tamamladık. Serdivan’ın diğer bölgelerinde de benzer çalışmalar yürütüyoruz. 10 milyon lira değerindeki projemizde son aşamaya geldik” dedi.

kazimpasaya_dev_yatirim8

“Kemalpaşa Mahallesi’nin su sorununu çözüme kavuşturduk”
Başkan Yüce sözlerini, “Serdivan Kemalpaşa Mahallesinde mevcuda ek olarak yeni kanalizasyon hatları inşa ediyoruz. Yaptığımız 5,3 km’lik kanalizasyon hattıyla Yurtlar Bölgesi ile Hisar Evleri bölgesindeki hemşerimizin ihtiyacını karşılıyoruz. Ocak 2022 tarihinde başladığımız ve imalatlarını tamamladığımız projenin maliyeti 6 Milyon TL dir.
Hemşerilerimizin güvenle su tüketebilmesi için şehrimizin içme suyu altyapısını yeniliyoruz. Serdivan’da muhtelif mahallelerde 25 km’lik yeni şebeke döşeme ve yenileme çalışması yaptık. Projemizi 2 milyon 742 bin 185 lira yatırımla tamamladık. Serdivan’da yeni imara açılan bölgelerde ve mevcut kanalizasyon hatlarının yetersiz olan kısımlarında 20,5 km’lik kanalizasyon şebekesi döşedik. 8 milyon 887 bin 360 lira yatırımla projemizi tamamladık. Serdivan’ da yağmur sonrası meydana gelen altyapı sorunlarını çözmeye devam ediyoruz. Serdivan’ın muhtelif mahallelerinde sokak ve cadde yenileme çalışmaları sırasında yağmur suyu altyapısıyla da ilgileniyor ve yaşanan sorunlar ortadan kaldırıyoruz. Proje kapsamında muhtelif mahallerde 19,5 km’lik yağmur suyu hattını tamamladık ve 11 milyon 256 bin 61 lira değerindeki yatırım yaptık. 70 Milyon TL’lik dev yatırımı kısa sürede Serdivan’a kazandırmayı hedeflediklerini belirten Başkan Yüce, “Malumunuz sağlam bir şehir sağlam bir altyapı ile inşa edilir. Bizde bu düşünce ile yola çıkarak, Kazımpaşa için altyapı yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. 13 bin 100 metreAtıksu Hattı, 4 bin 560 metre Atıksu Terfi Hattı ve 3 adet Paket Atıksu Terfi Merkezi imalatları yapılacaktır. Kazımpaşa için önemli olan bu projemizin toplam maliyeti 70 Milyon TL dir. Çalışmalarına başlamış olduğumuz bu imalatlar tamamlanınca Serdivan İlçesi Kazımpaşa bölgesi merkez ve çevre yerleşimlerin evsel atıksuları Karaman Atıksu Artıma Tesisine ulaştırılmış olacaktır.

kazimpasaya_dev_yatirim9
Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak; çevremizi korumayı, doğayı kirletmemeyi ön planda tutuyoruz. Çevremizi korumaya ve israfı önlemeye yönelik projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu projeler; hem günümüze hem de geleceğimize hizmet eden en önemli, en güzel yatırımlardır. Sakarya’mızda doğayı ve çevreyi koruma altına alacağımız birçok çalışmayı gerçekleştiriyoruz, gerçekleştireceğiz. Bu çalışmalardan birisi olan atıksu hattının Serdivanımıza, şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek açıklamalarını tamamladı.

kazimpasaya_dev_yatirim10