56 ALKOLLÜ SÜRÜCÜ YAKALANDI

Trafik güvenliğinin arttırılması ve korunması için İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri tarafından 2024 yılı Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilen denetim ve eğitim faaliyetlerinin verileri açıklandı. Bu kapsamda, ekipler tarafından Mayıs ayı içerisinde toplam 112 bin 174 araç kontrol edildi. Denetimler sonucunda 725 araç, 266 sürücü trafikten men edilirken denetimlerde uyuşturucu ve alkollü şekilde araç kullandığı tespit edilen 56 sürücünün belgelerine geçici süreyle el konuldu.

96 KAZADA 77 YARALANMA

Geçmiş dönemlerde olduğu gibi artan bir ivme ile denetimler devam eden İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle 2024 yılı Mayıs ayı içerisinde il Jandarma sorumluluk sınırlarında toplam 54 maddi hasarlı, 42 yaralamalı olmak üzere toplam 96 trafik kazası meydana geldiği açıklandı. Bu kazalarda 77 kişi yaralandı. Meydana gelen kazaların sebebinin ise; aşırı hızla seyretme, doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapmak ve alkollü şekilde araç kullanmadan kaynaklı sürücü kusurlarından dolayı oluştuğu not düşüldü

5 AYDA 1135 SÜRÜCÜ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ

Raporda, 2024 yılı ilk beş 5 ay içerisinde yapılan denetimlere ilişkin verilere de yer verildi. Buna göre,  ilk beş aylık süreçte 584 bin 852 sürücü/araç kontrol edilirken yapılan bu kontroller neticesinde kural ihlali yaptığı tespit edilen 18 bin 767 sürücü/araca idari para cezası uygulandı. Trafik güvenliği açısından trafiğe çıkmasında sakınca bulunan 3 bin 315 araç ile bin 135 sürücü ise trafikten men edildi.

666 ŞAHIS ENSELENDİ

Raporda göre, alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullandığı tespit edilen 212 sürücünün belgelerine geçici süreli el konulurken bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 10 bin 19 öğrenci ve 18 bin 663 sürücüye trafik güvenliği eğitimi verildi. Ayrıca yapılan uygulamalar esnasında hakkında yakalama kararı bulunan 666 şahıs ile 131 araç yakalanarak gerekli adli/idari işlemler yapıldığı belirtildi.

“ARTTIRILARAK KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLECEKTİR”

İl Jandarma Komutanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada can ve mal emniyetine karşı tedbirlerin arttırılarak kararlılıkla sürdürüleceğinin belirtildi. Açıklamada; “İlimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirler arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürülecektir. Trafik kurallarına uyan, trafik düzeninin sağlanmasına ilgi ve destekleriyle katkı sağlayan değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

İHLALLER 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ’NE İHBAR EDİLMELİ

Park halindeki otomobil alev alev yandı! Park halindeki otomobil alev alev yandı!

Trafik kazalarının azaltılması için sürücü ve vatandaşlarımızın da, daha duyarlı olmaları, özellikle hız limitlerine uymaları, emniyet kemerlerini takmaları, hatalı şerit değiştirmemeleri, alkollü olarak araç kullanmamaları, kural ihlali yapanların ise 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbar edilmeleri hususlarında vatandaşlarımızın ilgisi ve desteklerine büyük ihtiyaç vardır” ifadelerine yer verildi.

Editör: Zhantor Jateey