Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, şubat ayına ilişkin Kurulan ve Kapanan Şirket İstatistiklerini açıkladı.

Türkiye'de kurulan şirket sayısı, şubatta bir önceki aya göre yüzde 7,5 azalarak 10 bin 1, kapanan şirket sayısı ise yüzde 15,9 artarak 1949 oldu.

Buna göre, şubatta kurulan şirket sayısı ocak ayına kıyasla yüzde 7,5 azalışla 10 bin 809'dan 10 bin 1'e geriledi. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı ise yüzde 15,9 artışla 1949'a çıktı. Ocak ayında 1682 şirket kapanmıştı. Şubatta kurulan şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6, kapanan şirket sayısı da yüzde 65,5 artış gösterdi.

"Sorumlusu benim!" "Sorumlusu benim!"

İSTATİSTİKLER
TOBB’un verilerine göre, Ocak ayında 101 şirketin kurulduğu Sakarya’da, bu sayı Şubat ayında 94’e geriledi. Son iki ayda Sakarya’da 195 şirket kurulurken 22 şirket, 3 kooperatif ve 31 küçük işletme de kapandı. 28 şirket ve 1 kooperatif için ise tasfiye kararı alındı. 

KILIF KALMADI
TOBB’un verilerini değerlendiren Sakarya Bağımsız Milletvekili Ümit Dikbayır, "Millet aç, esnaf siftahsız, memur ay sonundan endişeli, tüccar perişan, kirada kalanlar ay sonundan mahrum, asgari ücretli ve emekli hayatta kalma mücadelesi veriyor. Esnafın iş yerlerini kapatması demek, işsiz vatandaşlarımızın çığ gibi büyümesi anlamına geliyor. İktidarın ekonomiyle ilgili kötü göstergelere sürekli olarak kötü ekonomi politikalarına uyduracağı bir kılıf kalmadı. Toplumun tüm kesimleri gibi esnaflar için de gerekli önlemler alınmadığı takdirde toplu iflaslardaki artış katlanarak devam edecektir" dedi.