"O ARTIK SENİN KOCAN!"
2006’da Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya G., İstanbul Sancaktepe’de dev bir külliye inşa ettirdi. Yusuf Ziya G.’nin kızı H.K.G. 1998’de İstanbul Fatih’te doğdu. İstanbul Savcılığınca hazırlanan iddianameye göre aile, Çengelköy’de müritlerin oturduğu bir apartmanda yaşıyordu. Karşı dairede ise 29 yaşındaki Kadir İ. yaşıyordu. Henüz 6 yaşındayken H.K.G’ye gelinliğe benzeyen beyaz bir kıyafet giydirip, Kadir İ.’yi gösterip “O artık senin kocan” dediler. Kadir, onu bir fotoğrafçıya götürüp evlilik fotoğrafı çektirdi. Bir yıl sonra H.K.G, anne ve babasıyla memleketleri Sapanca’ya gitti. Sapanca’da da istismar devam etti.

HERKESİ ŞOK ETTİ!
Yıllar sonra ifadesinde H.K.G. dini nikah kıyıldıktan bir gün sonra yaşadıkları ise herkesi şok etti. BirGün'den Timur Soykan'ın haberine göre, 6 yaşındayken babası Yusuf Ziya G.’nin 29 yaşındaki bir müridi Kadir İ. ile dini nikah kıyılan H.K.G. şikayetçi olarak ifadesinde cinsel istismarın kendisine bir oyun gibi gösterildiğini anlattı. 2012’de doktorun ihbarıyla başlayan H.K.G.’nin cinsel istismarına yönelik soruşturma da sürüyor.  H.K.G. o tarihte 14 yaşındaydı.

HAREKETE GEÇTİ
Devam eden olaylar üzerine bir doktorun yönlendirmesi ve radyoda duydukları üzerine harekete geçen H.K.G. 30 Kasım 2020’de vücudunda morluklarla ve elindeki belgelerle İstanbul Anadolu savcılığına gidip şikayetçi oldu ve evi terk etti. Ancak bütün delillere karşın iki yıl boyunca şikayetiyle ilgili dava açılmadı. Ne kocası olduğu iddia edilen Kadir İ. ne de buna yol açan annesiyle babası tutuklandı.

İDDİANAME TAMAMLANDI!
Nihayet 30 Ekim’de İstanbul Anadolu Başsavcılığı'nın iddianamesi tamamlandı. Savcı iddianamede H.K.G.’nin anne ve babasının tecavüze göz yumduğunu anlattı. İddianamede H.K.G.’nin zorla evlendirildiği Kadir İ., tarikat lideri baba Yusuf Ziya G. ile anne Fatma G.’nin zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediklerini belirtildi.

27’ŞER YIL HAPİSLE CEZASI!
Üç sanığın en az 27’şer yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ayrıca savcı, Kadir İ. için cinsel saldırı suçundan da ceza talep etti. Ancak şu ana kadar hiçbir şüpheli tutuklanmadı. Cinsel istismar şüphelisi olan baba Yusuf Ziya G.’in kurduğu ve yönettiği Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki külliyesindeyse ‘eğitimler’ devam ediyor.

SİTEDEN İSMİ SİLİNDİ
Haberin ardından Hiranur Vakfı sitesinden kurucunun ismi silindi. Siteden ‘Tarihçe’ bölümü de kaldırılırken, G.’nin anlatıldığı bölümde kaldırılarak yerine ‘Yerleşkemiz’ bölümü eklendi. Hiranur Vakfı’nın sitesinden Yusuf Ziya G,’nin çok sayıda fotoğrafının da kaldırıldığı ortaya çıktı.