HİÇ DÜŞÜNMEDEN
Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Genç yatırımcılar hayvancılığa yatırım yapabilir miyim? Diye kendilerine sıkça soru sormaktadırlar. Gıda, insanlık var oldukça gıdaya olan talep bitmez. Değişik sektörler ekonomik krizlerden etkilenirler. Gıda ise ekonomik krizlerden en az etkilenir. Dolayısıyla hayvancılık sektörüne alt yapınız müsaitse hiç düşünmeden yatırım yapabilirsiniz.

YEM MALİYETLERİ
Hayvancılıkla ilgili yapılacak yatırımlarda alt yapıda dikkat edilecek faktörlerin başında yem maliyetleridir. Yem maliyetleri ne kadar ucuza getirilirse karlılık o ölçüde yüksek olur. Bir ahır işletmesinin toplam giderlerinin yüzde 67-70 oranındaki giderler yeme harcanır. Dolayısıyla siz yemi  ne kadar çok ucuza mal ederseniz o oranda yüksek kar elde  edersiniz. Ahır işletmesini kurarken çevrenizdeki meraların durumunu kontrol etmeniz işletmenizin karlılık yönünden çok avantajlı konuma getirir. Ayrıca size ait ya da çevrenizdeki tarla ve tarımsal üretimin boyutlarını, tarımsal üretimin çeşitliliği işletmenin karlılığı açısından önemlidir. Kaba yem temininde, silaj temininde tarımsal alanların varlığı önemlidir. İşletme giderlerinin kalan yüzde 30 kısmı ise elektrik, su, ilaç, veteriner hekimlik hizmetleri, personel giderleri vb. oluşturur.

ÜRETİCİNİN ELİNDE KALMAZ
İşletmeyi kurarken uzmanı olan veteriner hekimlerden mutlaka görüşlerini alınız. Yanlış inşa  edilen ahır işletmeleri, işletmedeki hayvanların gerek verimliliği, gerekse sağlığını olumsuz yönde etkiler. İşletme sahibi olarak sizler, işletmedeki üretim doğrultusunda bilgilerinizi geliştirmelisiniz. Halk eğitim kurumlarında  bu yönde açılan kurslara katılmanızı tavsiye ederim. Gıdada üretilen hiçbir ürün üreticinin elinde kalmaz.”