PULAT’IN İDDİALARINA YANIT

Sakarya Hayvancılık Kooperatifleri (HAY-KOOP) Bölge Birliği’nin 7 Şubat 2023 Salı günü yapılacak kongresi öncesinde yapılan açıklamada Yönetim Kurulu tarafından başkanlık görevinden alınan Recep Pulat’ın sosyal medya hesabından yaptığı ve bazı basın yayın organlarında yer alan iddialarına yanıt verildi. 

İLK BAŞKAN DEĞİL 4’ÜNCÜ BAŞKAN

HAYKOOP Yönetim Kurulu adına Başkan Mustafa Zafer’in yaptığı açıklama şöyle: “Recep Pulat, ‘2003 yılında kuruluşu gerçekleşen ve ilk genel kurulda bizlere emanet edilen HAYKOOP’u bir çanta ve bir karar defteri ile yolumuza başladık’ demektedir. Oysa HAYKOOP 2003 yılında kurulmuş olup, Kurucu Başkanımız Kulaklı Kayacık Koop Başkanı İsmail Kaymak’tır. Devamında Turnalı Kooperatifi Başkanı Ahmet Kalkan, Sinanoğlu Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Öztürk’le devam edildi. Recep Pulat kuruluştan sonraki 4’üncü başkandır ve 2007 yılından 2022 yılına kadar 15 yıl başkanlık görevinde bulunmuştur.

2 BUÇUK MİLYONLA DEVRALDI

“Bir çanta ve bir karar defteri ile yolumuza başladık” sözü doğru değildir, Recep Pulat’ın görevi devraldığı dönemin Başkanı Mehmet Ali Öztürk’ten o zamanın parasıyla yaklaşık 120 bin lira bütçeyle devralmıştır. Bugünün parasıyla 2 buçuk milyon liraya tekabül etmektedir. 2007’de asgari ücret 403 TL ve 300 asgari ücrete tekabül etmektedir.

Haykoop 1

ÜCRET ALMADIM SÖZÜ DOĞRU DEĞİL

Recep Pulat’ın, “2012 yılına kadar kooperatiflerden gelen yardım ve o dönemin yönetimine seçilen arkadaşlarımızın bireysel katkılarıyla devam ettirdik. Hiçbir yönetim kurulu arkadaşım ve ben 2014 yılına kadar maaş ve herhangi bir ücret almadık” sözleri de gerçeği yansıtmamaktadır. 2010 yılında yapılan Genel Kurul kayıtlarında yer alan bilgilere göre, 2008 yılında yönetim kurulu üyelerine il dışı harcırah günlük 200 TL’den toplam 14 bin 600 lira, il içi harcırah olarak da 50 TL’den toplam 9 bin 250 TL ödenmiştir. Ayrıca yol ve otel masrafları da kurum tarafından ödenmiştir.  2017 yılında yapılan Genel Kurul’da tutulan raporda, Recep Pulat’ın 2007 - 2008 yıllarında aldığı avansın gündeme geldiği Denetleme Kurulu Raporu’nda da yer aldığı herkes tarafından bilinmektedir.

MAAŞINDAN KESİLDİ

2017 Genel Kurul’unda Alaattin İpekçioğlu başkanlığında yazılan Denetim Kurulu Raporu’nda Recep Pulat’ın aldığı avanslar gündeme geldi, bu avansların daha sonraki yıllarda maaş hesaplarından kesildiği bilgisi yer aldı. Bu durum Genel Kurul’da söz alan Aydın Çelik ve Murat Bakırtaş tarafından da dile getirildi. Benzer şekilde 2020 yılında Nisan ayında da kendi şahsı için bir avans aldığı 2022 yılı Denetleme Kurulu’nca tespit edilmiştir. Yılsonu itibarıyla borçlu kişi ve kurumlara tahsil tebligatları gönderilmiş olup Genel Kurul’un alacağı kararlar doğrultusunda hukuki işlemlerin yetkisi alınacaktır.

Haykoop 2

KOOPERATİFLER İCRALIK OLDU

Recep Pulat’ın başkanlığı döneminde Almanya’dan 135 simental sığır alma projesi kapsamında üst kurul olarak Sakarya HAYKOOP sorumlu olması gerekirken, Recep Pulat’ın yanlış uygulamaları sonucu hayvan alan üreticinin ortağı olduğu kooperatifler icra işlemleriyle karşı karşıya kalmıştır. 

YETKİSİZ HARCAMA YAPTI

2010 ve 2016 yıllarında yapılan genel kurullarda yurtdışı seyahatlerde harcama yetkisi verilmediği halde Recep Pulat tarafından yetki aşımıyla harcama yapıldığı belirlenmiştir. Bir haftalık Almanya gezisinde Recep Pulat’ın yaptığı usulsüz harcamalar ve yönetim kurulunu hiçe sayan tavırları, firmalarla süt fiyatını belirleme görüşmelerinde yönetim kurulunu hiçe sayıp, Almanya’dan tek başına süt fiyatı belirlemesi gibi skandal davranışları ve banka hesaplarına birlik hesaplarına kendi cep telefonundan mobil bankacılık hesabına girerek bazı ödemeler yaptığından dolayı görev değişikliği yapma gereği duyulmuştur. 

KOOPERATİFİ KÜÇÜLTTÜ

Recep Pulat döneminde yapılan yanlış çalışmalar sonucu aktif çalışan Kocaeli kooperatifleri muhalif görülerek dışlanmış, onlar da ayrı bir birlik kurarak Kocaeli TARKOP’u kurmuşlardır. 2007 Yılında 70 olan kooperatif sayımızI gerek çalışmadığı, gerekse muhalif görülmesi nedeniyle 28’e kadar düşürmüştür.

HAKSIZ OY PEŞİNDE

Recep Pulat HAYKOOP’u küçültmüştür. Yıllardan beri faal olmayan, süt toplamayan, çalışmayan kendine yakın gördüğü 6 kooperatifi ortaklıktan çıkarmamaya çalışmış ancak iki delegemizin Murat Bakırtaş ve Rıdvan Turgay’ın imza toplaması ve önergesi ile Genel Kurul kararı ile ortaklıklarını sonlandırılmıştır. Şu anda bile ortaklıktan çıkarılan kooperatiflerin haksız yere oy kullanılabilmesi için mücadele etmektedir.

FERAGAT ETMEDİ ADAY GÖSTERMEDİK

Sakarya Ticaret Borsası adaylığından feragat ettiğini söyleyen Recep Pulat’ın bu iddiası da gerçek değildir.  Borsa seçiminden aylar önce Reisoğlu Restaurant’da yapılan aday belirleme toplantısında 27 kooperatif oybirliği ile Haluk Onay ve Rıdvan Turgay’ı Borsa seçimlerinde aday göstermişlerdir. Recep Pulat’ın adaylığı söz konusu bile olmamıştır.  Yapılan seçimde bu iki arkadaşımız Haluk Onay ve Rıdvan Turgay, Borsa’da yönetim kuruluna seçilmiştir.

KAYNARCA TEMSİLCİLERİ

Kaynarca’dan yönetim kurulu listemizde yarışacak Alaattin İpekçioğlu’yla birlikte diğer görevlerde Rıdvan Turgay, Ferit Doğan, Namık Özcan, Nahit Mutlu yer alacaktır.

İKİ ZİRAAT MÜHENDİSİ VE SAHA ARACI

Recep Pulat’ın başkanlıktan alındığı görev değişikliğinden sonra mevcut yönetim ve diğer kooperatif başkanlarımızla yaptığımız istişareler sonrasında firmalara taahhüt edilen kaliteli süt iyileştirme çalışmalarını desteklemek amacıyla 2 ziraat mühendisi ve bir saha aracı almış bulunmaktayız.

Işıklar kayıplarımız için kapandı! Işıklar kayıplarımız için kapandı!

TARIM VE HAYVANCILIĞI GELİŞTİRECEĞİZ

7 Şubat 2023 tarihinde yapacağımız Genel Kurul’da yetki aldığımız takdirde kurumumuza kalıcı hizmet binası kazandırmak amacıyla arsa almayı ve ortaklarımıza daha iyi şartlarda hizmet vermeyi hedefliyoruz. Bağlı kooperatiflerimizin ve üreticilerimizin desteklenmesi amacıyla çeşitli projeler üzerinde ciddiyetle çalışıyoruz. Bütün ortaklarımızı kucaklayan yönetim anlayışıyla, birlik ve beraberlik içinde Sakarya’da tarım ve hayvancılığı geliştirmek için her türlü mücadeleyi vermeye hazır olduğumuzu tüm ortaklarımıza ve üreticilerimize saygıyla duyururuz. Yönetim Kurulu adına Başkan Mustafa Zafer.”

ADAY LISTESİ BELLİ OLDU

7 Şubat 2023 günü Sakarya Ticaret Borsası’nda yapılacak Genel Kurul’da mevcut Başkan Mustafa Zafer ve yönetiminin listesi de belli oldu:

YÖNETİM KURULU ADAYLARI: Mustafa Zafer, Alaattin İpekçioğlu, Murat Sarı, Erdoğan Ataç, Erdal Üstün. DENETİM KURULU ADAYLARI: Ali Ertürk, Rahmi Doğan, İsmail Onar. ÜST KURUL BİRLİK TEMSİLCİSİ ADAYLARI: Recep Gürel, İsmet Kırmızı, Rıdvan Turgay, Aydın Çelik, Haluk Onay.