Budaklar’da asırlık bayram geleneği devam ediyor Budaklar’da asırlık bayram geleneği devam ediyor

Liseye giderken üniformaormancılara özenerek bu yönde üniversite eğitimi alan 22 yaşındaki Merve Yumuş, okulu bitirmesinin ardından girdiği KPSS'yi de kazanarak Orman Muhafaza Memuru oldu.

Okulunu Bitirip Hayalini Kurduğu Meslekte Calisiyor (1)
Sakarya'nın Söğütlü ilçesindeki Orman İşletme Şefliği’nde göreve başlayan Yumuş, hemcinsi ve adaşı Merve ile ormanda 8 aydır görevini başarıyla sürdürürken aynı zamanda ev işlerini yapmanın sevincini yaşıyor.

Okulunu Bitirip Hayalini Kurduğu Meslekte Calisiyor (6)
"EVDEDE AYNI ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUM"
Merve Yumuş, "Ben lise son sınıftayken bu mesleğe merak sardım ve işe başladım. Üniformalar falan olsun hoşuma gidiyordu ve beğeniyordum. O yüzden direkt ormancılığı seçtim ve iki yıl okudum, bitirdim ve atandım çok şükür. İlk başta ormancılık ve kadınlığı çok bağdaştıramıyorlar. Hani soru işaretleri kalıyor akıllarında ama bence gayet yapılabilir bir meslek. Kadının eli değdiği her yer zaten belli oluyor. Her yer güzelleşiyor. Bence bizim ormancıların asıl görevi zaten. Ormanların sürekliliğini sağlamak, gençleştirmek, bakımlarını yapmak. Korumak için işçilerimiz çalışıyor. Şu anda onların denetimini falan biz yapıyoruz. Hani ster oluşuyor zaten onlarla ilgileniyoruz. Üretim başladı, önümüzdeki aylarda havalar ısındıkça daha çok hareketlenecek. Fabrikalara odun satışlarımız oluyor. Köylüye yakacak odun veriyoruz. O şekilde çeşitli işlerimiz oluyor. Zaten sadece meslek hayatımda değil evde de aynı şekilde çalışıyorum. Her türlü ev işlerini yapıyorum. Yemek olsun, temizlik olsun bu tür işleri yapıyorum" dedi. 

Okulunu Bitirip Hayalini Kurduğu Meslekte Calisiyor (5)
"SEVEREK ÇALIŞIYORUM"
Aynı işletme şefliğinde çalışan Merve Emiroğlu ise, "Orman memur olmak aslında kolay fakat bir taraftan da zor. Arazi şartları çok zor olduğu için kadınlar için biraz daha meşakkatli bir iş oluyor. Bizler de zor olan işleri kolaylaştırıyoruz bu işi sevdiğimiz için. Bu işi yaptığım için çok mutluyum ve herkese tavsiye ediyorum. Orman Muhafaza Memurluğunu çok seviyorum. Severek çalıştığım zaman hiçbir zorluğum yok" dedi.

Okulunu Bitirip Hayalini Kurduğu Meslekte Calisiyor (4)
"KIZIM BİZE MUTLULUK YAŞATTI"
Baba Aydın Yumuş da çocuklarının eğitimi için elinden geleni yaptığını söyledi. Baba Yumuş, "Kızım bize mutluluklar yaşattı. Hep bu mutluluğu yaşama azminde. Bende diyanette görev aldım. Annelerimiz babalarımız zamanında devlette görev aldığımız için mutlu oldular. Bizler de aynı mutluluğu çocuklarımız için yaşıyoruz. Onlar için gayret gösteriyoruz, onlar için azim gösteriyor ve koşturuyoruz. Belli bir yerlere gelsinler istiyoruz" diye konuştu.

Okulunu Bitirip Hayalini Kurduğu Meslekte Calisiyor (3)

Okulunu Bitirip Hayalini Kurduğu Meslekte Calisiyor (7)