TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ
Alüminyum profil üretimi yapan firma, yeni bir iş kolu olan kimya alanında sıvı ve sabun metallerin üretimi ile ilgili sıfır atıklı,çevreci ikinci bir sektörde üretimine hazırlanıyor. İhracatta en önemli konu, katma değeri yüksek üretim becerisidir. Ayrıca, o ürünün ihracatı ekonomiye önemli derecede katkı sağlamanın yanında milli geliri de daha fazla arttırır. Söğütlü 3.OSB'de Alüminyum profil imalatı yapan firma, katma değeri yüksek olan ve geleceğin hammaddeleri olarak bilinen kobalt, nikel, mangan, bakır, kalay, kurşun gibi metallerin sıvılaştırılması üretiminde, deneme imalatına başladı. Deneme imalatı sonrası 16 dönümlük arazide ilave 200 kişilik istihdam sağlayacak olan firmaya, istihdama katkıları dolayısıyla teşekkür belgesi verildi.

D2Cd6Fd4 B6B5 4Efe A2F1 490Ad972E180ÖNEMLİ BİR YARDIMCI KATKI MADDESİ
Üretim ve istihdamını artıran firmalara ziyarette bulunan Vali Yardımcısı Selda Dural ile beraberinde, Söğütlü Kaymakamı Cevat Gün, Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten, İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya ve SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş, SZ Metal San. A.Ş’ de incelemelerde bulundu. Alüminyum profil imalatı yapmakta olan SZ METAL A.Ş, geleceğin hammaddesi olarak bilinen Kobalt, Nikel gibi metalleri rafine ederek türevlerinin üretimi konusunda deneme üretimine de başladı. Sıvı Kobalt, Nikel gibi ürünlerin türevleri,çeşitli ticari, endüstriyel ve askeri teçhizata kaplama uygulamalarında kullanılmanın yanında, yüksek sıcaklıklardaki sağlamlığı ile kesim malzemesi, süper alaşım, yüzey kaplama, elektrikli akü ve pillerde ve daha birçok malzemenin üretiminde önemli bir yardımcı katkı maddesi olarak yer almaktadır.

97Cf2F0E 6Be2 494F 8932 F145Eafcb89A"30 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ"
Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sacit Zorlu; “Tasarımlarını ve imalatını da kendisi yaparak alüminyum profil imalatında bulunan SZ Metal San.A.Ş,alüminyum endüstrisinin ihtiyacına yönelik tüm makine ve ekipman üretimi de gerçekleştirmektedir. SZ Metal A.Ş, ALUTEM markası ve 1000 ton/ay üretim kapasitesi ile Alüminyum profil üretimi, dış cephede kullanılan tüm sistemlerin (seramik, granit, doğal taş, cam cephe ve her türlü sürme sistemler ) imalatı bulunmaktadır. Ayrıca, toplam 5.000 m2 stok ve 22.000 m2 üretim alanına sahiptir. Bunun yanında, 1993 yılından bugüne yapı sektörüne verdiğimiz hizmetle, mevcut 300 çalışanımız ile 30 yakın ülkeye ihracat gerçekleştirmekteyiz” ifadesinde bulundu.

Ed4Ed57D A9Df 467F 93A9 E2D76E275B4820 KİŞİ BAŞLAYIP 200 KİŞİYE ÇIKACAK
Deneme üretimine başladıkları Sıvı Kobalt, nikel ve diğer metallerin türevlerinin üretimi konusunda bilgi veren Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sacit Zorlu, dünyada nadir bulunan söz konusu maddelerin ithal edildiğini ve bu ithalatın yerli üretimle ortadan kalkacağını belirtti. Ayrıca, bu ürünler ülkemize yeni ihracat kazanımı olarak yerini alacağını,Türkiye’de strateji kürün olduğunu ve dış piyasaya bağımlılığımızı da azaltacaktır değerlendirmesinde bulundu. Ayrıca, Zorlu; ürünün imalatı için başlangıçta 200 milyon TL ve sonrasında 700 milyon TL'ye ulaşacak yatırımın öncelikle şehrimize ve ülkemize hayırlı olması dileğinde bulundu. Bunun yanında,20 kişi ile başlanılan deneme üretiminin yakın bir tarihte inşaat ruhsatı alınmış 13 bin 500 m2 kapalı alan içinde en gelişmiş Kimya laboratuvarı ve uzman mühendislik kadrosuyla Söğütlü 3.OSB de en son teknoloji ile kurulmuş tam teşkilatlı Kimya fabrikamızda 200 kişi ile üretime devam edeceklerini de açıkladı.

SZ METAL A.Ş, 3 ana faaliyet kolunun yanına şimdi de sıvı metal tesisini de eklemiş oldu.

İSTİHDAMA İLAVE KATKI SAĞLANACAK
GeleceğinhammaddesiolaraktanımlanansıvıRafinekobaltüretimi,yüksekkatmadeğerileTürkiye ekonomisine yenilikçi bir iş alanı haline getirerek istihdama ilave katkıda sağlamış olacak. Sıvı Kobalt, Nikelgibiürünlerintürevleri,güçlükorozyonveısıyadayanıklıalaşımlariçinde vazgeçilmez bileşenler durumundadır. Bunun yanında, deneme üretimine başlanılan sıvı metaller, boya, vernik, polyester, sanayi yağları, silikon, poliüretan ve PVC üretiminde kurutucu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, büyüyen küresel Pazar söz konusu ürünlere olan talebi giderek arttırmaktadır.

"İSTİDAMA KATKI SUNAN FİRMAYA TEŞEKKÜR"
Vali Yardımcısı Selda DURAL; “Birçok kullanım alanı bulunan Sıvı Kobalt, nikel ve diğer metallerin türevlerinin sanayi üretiminin birçok alanında kritik rol oynadığı bilinmektedir. Ayrıca, Kobalt elementi, teknolojinin en yoğun olduğu sektörlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Yapılacak üretim, inovasyon ve Türk sanayisi için de gurur kaynağıdır. Sanayimiz, katma değeri yüksek üretimde her geçen gün daha fazla mesafe almaktadır. Deneme üretimine başlayan ve yakın bir tarihte yeni kuracakları tesiste çok daha büyük istihdam sağlayacak olan SZ METAL A.Ş’ ye istihdama yaptıkları ve yapacakları ilave katkı için teşekkür ediyoruz” ifadesinde bulundu.