Kısırlık, kadın ve erkek arasında eşit olarak görünen bir sorundur.

Erkek kısırlığı, bir erkeğin eşini hamile bırakma şansının daha düşük olduğu anlamına gelir ve bu genellikle sperm hücrelerinin kalitesiyle ilgilidir. Bu, birçok erkeğin deneyimlediği bir şeydir - yani yalnız değilsiniz.

Erkeklerde kısırlığın genetik, zindelik ve hastalık gibi birçok nedeni olabilir.

Erkek doğurganlığını etkileyebilecek bir dizi faktör vardır:

Sperm DNA fragmantasyonu - DNA iplikçiklerinin parçalara ayrılması veya kırılması. Sperm DNA fragmantasyonu kısırlık ve erken düşük ile ilişkilidir.

Sperm DNA yoğunlaşması - hatalı sıkıştırma veya çözülmemiş DNA'nın bir yansıması. Sperm DNA yoğunlaşması da kısırlıkla ilişkilidir, ancak sıklıkla ihmal edilmiştir.

Testosteron seviyeleri - bazı erkeklerde kısırlık, düşük testosteron seviyelerinin bir sonucu olabilir.

Sperm motilitesi - spermin bir semen örneğindeki hareketli sperm hücrelerinin yüzdesi olarak ölçülen yüzme yeteneği.

Sperm sayısı - belirli bir meni miktarındaki sperm hücrelerinin sayısı.

Sperm morfolojisi - spermin şekli/formu ve spermin boyutu.

İktidarsızlık - erektil disfonksiyon olarak da bilinir, bu, bir erkeğin ereksiyon geliştiremediği ve sürdüremediği zamandır.

Erkek doğurganlık takviyeleri hem erkeklere hem de kadınlara rahatlıkla yardımcı olabilir, ancak takviyelerde bulunan besleyici mikro besinler, DNA parçalanmasına neden olan oksidatif hasara sahip spermi olan erkekler için özellikle önemlidir.

Çoğu zaman, erkekler spermin sağlığını iyileştirmeye çalışmak için çok fazla miktarda güçlü antioksidanlar alırlar, ancak bu, indirgeyici strese ve sperminizde başka bir hasara yol açabilir

Stresinizi yönetin

Stresin doğurganlığı etkilediği ve libidoyu azalttığı bulunmuştur. Bunun nedeni, uzun süreli stresin kortizol seviyenizi yükseltmesidir. Kortizol seviyeleri yükseldiğinde, testosteron seviyeleri düşer.

Anksiyeteniz veya depresyonunuz varsa, doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Bununla birlikte, daha düşük stres seviyeleri için stres yönetimi meditasyon yapmayı, egzersiz yapmayı, dışarıda vakit geçirmeyi veya sosyalleşmeyi içerebilir.

Düzenli egzersiz yapın

Araştırmalar, egzersiz yapmanın testosteron seviyenizi yükseltebileceğini gösteriyor.

Ağır alkol tüketiminden kaçının

Ağır alkol tüketimi testosteronu şu yollarla azaltabilir:

Testosteronu azaltabilen artan kortizol.

Testosteron üreten testislerdeki Leydig hücrelerine zarar verme.

Vücutta testosteronun östrojene dönüşümünü arttırmak.

Hem testosteron sentezi hem de alkol metabolizması için kullanılan nikotinamid adenin dinükleotidi (NAD+) kullanmak ve miktarını arttırmak iyi gelebilir.  Alkol içtiğinizde, NAD+ testosteronu sentezlemek yerine alkolü metabolize etmekle meşguldür ve miktarı yetersiz kalabilir.

Sizi mutlu ve rahat hissettiren ama aynı zamanda testosteron sentezini bozabilen endorfin salgılamak.

Fazla kilolarınızdan kurtulun.

Fazla kilolu erkeklerin sperm sayısının daha düşük olması daha olasıdır - bu nedenle dengeli bir diyet ve egzersiz bir önceliktir.

Geceleri 7-9 saat arası uyuyun

Çok az veya çok fazla uyku, düşük sperm kalitesiyle ilişkilendirilmiştir.

Erkekler tüm dünyada kısırlıktan etkilenir. Neyse ki erkek doğurganlığını artırmanın yolları var ve bunların hepsi sağlıklı bir yaşam tarzının parçası. Bu ipuçlarını takip ederseniz, genel sağlığınızı iyileştirirken aynı zamanda hamile kalma şansınızı da artıracaksınız.