NAD+ veya nikotinamid adenin dinükleotidi, tüm hücrelerimizde bulunan bir koenzimdir. Besinlerin metabolik olarak işlenmesi için gereklidir, yani yediğiniz salatanın ne kadarının vücudunuza güç vereceğini ve ne kadar vitamin ve mineralinin boşa gideceğini belirler. Bir koenzim olduğu için , DNA onarımı ve hücre onarımı gibi çeşitli faydalar sağlamaya yardımcı olmak için diğer proteinlerle de bağlanır.

Peki, NAD+ ne yapıyor? Temel olarak, her hücrenin küçük, iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmasını sağlar.

Hücreleriniz daha uzun yaşadığında ve en iyi formda çalıştığında, daha temiz bir cildin ve daha kalın saçların, daha fazla enerjinin ve daha az beyin sisinin tadını çıkarırsınız. Başka bir deyişle, genç hissedersiniz (ve görünürsünüz).

Ama bir sorun var. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yaşlandıkça NAD + seviyelerinin düştüğünü açıkça göstermiştir. Bu, bilim insanlarının azalan NAD+ düzeylerinin yaşlanma belirtileri ve yaşa bağlı hastalıklar ile ilişkili olduğunu öne sürmelerine yol açmıştır.

Bu teoriyi test etmek için, vücuda daha fazla NAD+ verilmesinin yaşlanmayı geciktirici etkiler ve başka faydalar sağlayıp sağlayamayacağını görmek için birkaç çalışma yapılmıştır. Şimdiye kadar bildiğimiz potansiyel faydalara bir göz atalım.

NAD'ın Faydaları

NAD gerçekten zamanı geri alıp tekrar çocuk gibi hissetmeni sağlayabilir mi? kesin diyemeyiz. Bilim sadece kesin değildir. Ancak, her yıl NAD ile ilgili daha fazla çalışma yayınlanıyor ve sonuçlar umut verici.

Yaşlanma Karşıtı NAD+

Bilimsel araştırmalara göre, genç kalmanın anahtarı verimli DNA onarımıdır. DNA'nızın her bir ipliği, tüm vücudunuzun planını içerir, ancak hasar gördüğünde hücrelerin ölmesine veya mutasyona uğramasına neden olabilir. Bu, kanser de dahil olmak üzere bir dizi sorun yaratabilir.

NAD+, DNA'yı onarmak için gereklidir ve eski (hasarlı) dokuyu yeniden genç gösterdiği bile gösterilmiştir.

2017 yılında yapılan bir çalışmada, dokuları hasar görmüş yaşlı farelere NAD+ verildi. Bilim adamları, protein etkileşimlerinde bir artış gözlemlediler (unutmayın, NAD+ yardımcı bir koenzimdir), bu da hücrelerde daha fazla DNA onarımı ile sonuçlandı.

Bilim adamları, takviyeden sonra eski doku örneklerini aldıklarında, bunun üç aylık farelerin dokusuyla aynı olduğunu buldular! Araştırmaya göre, NAD+ aslında dokuyu gençleştirdi ve yeniden genç görünmesini sağladı.

Açık olmak gerekirse, bu fareler üzerinde yakın zamanda yapılmış bir çalışmadır, dolayısıyla NAD+'ın insanları aynı şekilde etkileyip etkilemeyeceğini kesin olarak söyleyemeyiz. Ancak, bu çalışmanın sonuçları şaşırtıcıdır.

Kas Fonksiyonu için NAD+

Yaşlandıkça eğilir, kısalır ve kırılgan hale geliriz. Ama böyle mi olmak zorunda? Yakın zamanda yapılan bir araştırma, NAD+ verilen farelerde kas fonksiyonunun geliştiğini buldu. Bu fareler, hücrenin besinleri işleyen kısmı (diğer adıyla NAD+'ın ev ofisi) mitokondrilerini etkileyen dejeneratif kas hastalıklarından muzdaripti. Bu hastalıklar, distrofiler ve miyopatiler, yaşlandıkça insanlarda da yaygındır.

Farelere daha fazla NAD+ verildiğinde, dejenerasyonu önlemeye ve hatta kas fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı oldu.

Öğrenme ve Hafıza için NAD+

Hiç sersemlik ve unutkanlık hissettiniz mi? "Kıdemli bir an" olması bir şeydir, ancak beyindeki nöronal aktivitenin dejenerasyonu Alzheimer hastalığı gibi daha ciddi durumlara yol açabilir.

Son zamanlarda araştırmacılar, NAD+'ın bilişi nasıl iyileştirebileceği ve beyin hücrelerinde dejenerasyon ve işlev bozukluğunu nasıl tersine çevirebileceği üzerine deneyler yapıyorlar. Alzheimer hastalığı olan fareler üzerinde 2018 yılında yapılan bir çalışmada, NAD+ verilen farelerin sadece bir hafta sonra hafızalarında ciddi iyileşmeler olduğu bulundu.

Çalışma için bir grup fareye NAD+ verildi ve bir gruba verilmedi. Her fare daha sonra her gün aynı labirentin içine konuldu ve gözlemlendi. Peynire giden yolu ne kadar hızlı öğrenebilirler?

İlk gün, her iki grup da ortalama 40 saniyenin biraz üzerinde. Yedinci günde, NAD+ olmayan grubun labirenti tamamlamak için hala 35 saniyeden fazlasına ihtiyacı vardı. NAD+ grubu labirenti ortalama 10 saniyede tamamlıyordu.

Bilim adamları daha yakından baktılar ve bu farelerin beyindeki DNA hasarında, nöroinflamasyonda ve nöral hücresel intiharda (apoptoz) düşüşler gösterdiğini gördüler.

Cilt Sağlığı için NAD+

Piyasada kırışıklıklar, yaşlılık çizgileri ve lekeler için mucize tedaviler sunan krem ​​ve yağ sıkıntısı yoktur. Ancak kozmetik sorunları tedavi etmenin en iyi yolu içeriden gelebilir.

Cilt, saç ve tırnak takviyelerine aşina olanlar, niasinin genç bir görünüm için önerilen temel vitaminlerden biri olduğunu bilirler. Ama neden bu?

Araştırmalar, niasinin (B3 vitamini olarak da bilinir) "NAD öncüsü" olarak adlandırılan şey olduğunu göstermiştir. Bu, niasin aldığınızda vücudunuzun daha fazla NAD+ üretmesine izin verdiği anlamına gelir. Niasin eksikliği uzun sürede ciltte UV duyarlılığı, cilt hücresi ölümü, DNA hasarı (benlere, çillere, lekelere vb. yol açar) ve hatta cilt kanserine neden olur.

NAD nasıl çalışır?

NAD'nin yaşlanma sürecini yavaşlatabileceği ve sizi yeniden genç hissettirebileceği birçok yol gördük, ancak bu küçük koenzim gerçekten tüm bu faydaları sağlayabilir mi?

Gerçek şu ki, NAD vücudunuzun herhangi bir bölümüne doğrudan bir fayda sağlamaz. Sadece hücrelerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. İşte nasıl:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, NAD bir “yardımcı” koenzimdir. Elektronları bir hücre içinde bir yerden başka bir yere taşıyarak çalışır. Dolayısıyla, her bir NAD koenzimini, mitokondri (hücrenin besin maddelerini metabolize etmekten sorumlu kısmı) içinde çalışmak için elektronları almaktan sorumlu küçük bir servis otobüsü olarak düşünebilirsiniz.

Ne kadar çok servis otobüsünüz varsa, mitokondriye o kadar çok elektron gönderilir. Bu elektronlar, hücreye güç veren ve vücudunuzu sağlıklı tutan kimyasal reaksiyonları besler. NAD, elektronları alıp bir yerden bir yere taşımak için hücreyi canlı tutan başka reaksiyonları tetikler. Çok fazla NAD servis otobüsü olmadığında, mitokondri tarafından daha az besin işlenir ve hücre içinde daha az reaksiyon gerçekleşir. Sonuç olarak, hücreleriniz yaşlanmaya ve ölmeye başlar.

NAD'ın iki formu vardır: NAD+ ve NADH.

NAD+ hakkında çok konuştuk ama NADH nedir? Ve nasıl farklılar?

Basitçe söylemek gerekirse, NADH, servis otobüsü elektron yolcularıyla dolu olduğunda NAD'ın tanımlanma şeklidir. NAD+, boş olduğunda NAD servis otobüsünü tanımlar.

Sağlıklı bir yaşam tarzınız varsa ve gerekli tüm vitamin ve mineralleri alıyorsanız, vücudunuz zaten ihtiyaç duyduğu şeye sahiptir. Sadece reaksiyonları tetiklemek için daha fazla boş NAD + servis otobüsü eklemeniz yeterlidir.

NAD+ seviyenizi doğal olarak artırmak için aşağıdakileri diyetinize ekleyin:

Süt: Her gün bir bardak süt içmek, NAD'yi artırmanın hızlı, doğal ve sağlıklı bir yoludur. Başka bir NAD öncüsü olan Nicotinamide Riboside (NR) ile doludur ve vücudunuza NAD üretmek için ihtiyaç duyduğu hammaddelerin çoğunu verir.

Maya, sütten bile daha fazla NR'ye sahiptir, bu da onu güçlü bir NAD+ arttırıcı bileşen yapar. Bu, taze ekmek, kekler, hamur işleri ve evet, bira bile genç kalmanıza yardımcı olabilir demektir.

Yeşil sebzeler: Sizin için iyi olduklarını biliyorsunuz. Şimdi daha da iyiler. Ekstra güçlü NAD+ takviyeleri için bezelye ve kuşkonmazı tercih edin.

Yağlı balıklar: Ton balığı 20 mg'dan fazla NAD+ içerir ve somon, fincan başına yaklaşık 10 mg NAD+ içerir.

Tavuk: Bir porsiyon tavuk 9 mg'dan fazla NAD+ içerir.

NAD üretimini artırmanın diğer yolları arasında düzenli egzersiz yapmak, daha fazla çiğ gıda yemek ve güneş kremi kullanmak yer alır. Temel olarak, formda ve sağlıklı kalarak NAD ile yarı yolda buluşmanız gerekir.