4 MİLYON SAHİPSİZ KÖPEK!

AK Parti grup toplantısında açıklamalarda bulunan Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi; "Türkiye'de 4 milyon civarında sahipsiz köpek olduğu tahmin ediliyor. Resmi rakam 2 milyon. Bu rakam her yıl katlanarak artıyor. Kuduz tehdidi de aynı oranda büyüyor. 2023 yılında kuduz riskli temas sayısı 438 bine yükseldi. Ankara Keçiören'de Tunahan çocuğumuz köpekler tarafından parçalandı, Antalya'da Mahra kızımız köpekten kaçarken hayatını kaybetti, bir evladımız kuduza bağlı olarak acılar içinde can verdi, Muş'ta 790 yaşındaki Mecdine teyzemiz yaralandı. Böyle çok örnek var.

Son ders zili bugün çalıyor Son ders zili bugün çalıyor

TURİSTLERE KUDUZ UAYRISI!

Hemen her gün bir saldırı ve yaralanma haberi alıyoruz. Bazı ülkeler Türkiye'ye gelecek turistleri kuduz riskiyle uyarmaya başladı. Gelişmiş hiçbir ülkede olmayan başıboş köpek sorunumuz var. Bizim siyaset ilkemiz bellidir Yaradanı severiz yaradandan ötürü. Kimse bizim merhametimiz sorgulamasın. 2004 yılında Hayvanları Koruma Kanunu'nu biz çıkardık, hayvanları mal statüsünden çıkarıp can statüsüne aldık."

KÖKLÜ BİR ÇÖZÜM ŞART!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Başıboş köpek sorununu köklü şekilde bir çözüme kavuşturmamız şart. Bu meseleyi çözmüş ülke örneklerini inceliyoruz, tüm taraflarla istişare halindeyiz. Toplumun çok büyük bir kesimi bu meselenin bir an önce çözülmesi, sokaklarımızın başta çocuklarımız olmak üzere herkes için güvenli hale gelmesini istemektedir. Bu talebe, bu çığlığa sessiz kalmamız düşünülemez. Mevzuatta yapacağımız değişiklikle sahipsiz köpeklerin sahiplenilmesini amaçlıyoruz" dedi.

Editör: Zhantor Jateey