Ömrünü Türklüğe ve Türk milletine hizmete adayan Hoca Ahmed Yesevi Vakfı Başkanı, yazar Erdoğan Aslıyüce hakkında saygı toplantısı düzenlendi. Aslıyüce'nin hastalığı nedeniyle vakıf başkanlığını bir süredir vekaleten yürüten Davut Haskırış programın açılış konuşmasını yaptı. 

Sonra oğlu Ahmet Aslıyüce, baba dostlarına geldikleri için teşekkür ettikten sonra, "Babam ülkesini ve milletini seven idealist bir insandı. Garip Türk, Müslüman Türk olarak anılmak isterdi" dedi.

Programda bir konuşma yapan Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal da, Erdoğan Aslıyüce'nin dava adamlığı üzerinde durarak "Unvanlı aydınlardan çok hizmet etti, kitaplar yazdı, düşünen, ülke sorunlarına çare bulmaya çalışan bir şahsiyetti. Ocağın tüm şura toplantılarına katılmaya gayret etti." diye konuştu.

Erdogan Asliyuce Ye Saygi Toplantisi (3)
Aslıyüce'nin gittiği yerlerde kültür adamlarıyla, kanaat önderleriyle görüşerek bölgenin tarihi, coğrafyası hakkında bilgi edindiğini, bunları önce Yesevi dergisinde yazdığını, sonra kitap haline getirdiğini anlatan Erkal, şöyle konuştu:
"Aslıyüce, Türkiye ve Türklük üzerinde oynanan oyunlara karşı ne yapabiliriz diye kafa yorardı. Gece gündüz demeden bu uğurda çalışırdı. Düşüncelerini açıkça söylerdi. Her toplantıda ayrı konuşan aydınlardan Türkiye çok çekti."

İnsanlık tarihinin milli menfaatlerin çatıştığı alan olduğunu anlatan Erkal, Türk milletinin Erdoğan Aslıyüce gibi değerlere her zaman ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

Erkal ayrıca, Aslıyüce'yi anma toplantısına katılan konuklara teşekkür etti. 

Sonra vakıf yönetiminden Nesrin Turanlı, mali müşavir Kudret Fikirli'nin arasında olduğu dost ve arkadaşları anılarından bahsetti.

Erdogan Asliyuce Ye Saygi Toplantisi (2)
Etkinlik, Küçükayasofya Camisi eski imamı Cafer Eren Hoca ve Erzurumlu genç hafız Cüneyt Bartu Köroğlu'nun okuduğu Kur'an-ı Kerim ve yapılan duanın ardından sona erdi. 

Programa Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım ve Ülkü Ocakları İstanbul İl yönetiminin arasında olduğu kalabalık bir topluluk katıldı.

Erdoğan Aslıyüce'nin eşi Nesrin Aslıyüce, eşini son yolculuğuna uğurlayan ve düzenlenen anma toplantısına katılan konuklara teşekkür etti.

HASDAL'DA TOPRAĞA VERİLDİ
İstanbul'da 9 Haziran günü sabahleyin vefat eden Erdoğan Aslıyüce, Fatih Camisinde kılınan cenaze namazının ardından Hasdal mezarlığında son yolculuğuna uğurlanmıştı.  / Hüdavendigâr Onur 

Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’nde en özel eserler beğeniye sunuluyor Geleneksel Sanatlar İhtisas Merkezi’nde en özel eserler beğeniye sunuluyor

Editör: Tuğrul Gümüşel