DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ
Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi Başkanı Av. Fevziye Aybala Sipahi, şu ifadelere yer verdi:
“Her yıl birçok sivil toplum kuruluşunca etkinliklerle kutlanan, ülkemizde 'Dünya Engelliler Günü' olarak anılan Uluslararası Engelliler Günü; 1992 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca ilan edilmiştir. Engelliler gününün manevi amacı toplum içinde bütünün bir parçası olan engelli bireylerin haklarının sosyal devlet tarafından temini ve rahat bir yaşama teşvik edilmeleri ve engelli bireylerin ekonomik ve sosyo-kültürel olarak hayatın her alanında olduklarına dair farkındalığın arttırılmasıdır.

"ENGELLER KALKACAK"
Emek, sevgi ve doğru iletişimle engelli bireylerimizin önündeki engeller kalkacak, kendilerinin hayata kuvvetle, mutlulukla bağlanmaları sağlanacaktır. Türkiye Engellilik Araştırması verilerine göre Türkiye’de engeli olan bireylerin toplam nüfusa oranı yüzde 12,29’dur. Engelli bireylerimize hayatın her alanında yaşamlarını kolaylaştıracak imkânları sunmak sosyal devlet anlayışı ile mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra engelli vatandaşlarımıza kanunla tanınan hakların temini, her türlü hak arama, hukuk mücadelesi verme konularında hem sivil toplum kuruluşu hem de meslek kuruluşu olan Baroların engelli vatandaşlarımızın yanlarında olacağı konusunda şüphe bulunmamaktadır. Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi olarak engelli vatandaşlarımızın hak arayışlarında kendilerine destekçi olduğumuzu ve olacağımızı bildiriyoruz.

"REHABİLİTASYON VE İSTİHDAM"
Eğitim, rehabilitasyon ve istihdam alanlarında engelli bireylerimizin imkanlarının çoğaldığı, kendilerine tanınacak fırsatlarla hayatın her alanında ışıldayacakları günleri diliyor, Dünya Engelliler gününde umulan farkındalığın Sakarya Barosu Engelli Hakları Merkezi olarak tüm yıla yayılmasını temenni ediyoruz.”