1 TEMMUZ’DA GEÇİLECEK
Faturaların kağıt yerine e-arşiv faturası olarak düzenleneceğini vurgulayan Palandöken, 1 Temmuz 2023’te e-fatura ve e-arşiv sistemine geçiş yapılacağını ifade etti. Palandöken, Esnaf ve sanatkârların, e-Belge, e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-SMM, e-MM, e-Defter gibi E-Dönüşüm uygulama süreçlerine ait bilgilerin Gelir İdaresi Başkanlığı’na ulaştırılması ve saklanmasının Esnaf Fatura Web Portalından sağlanacağını söyledi.

0-3
KULLANMASI ZORUNLU
Esnaf ve sanatkarların 1 Temmuz 2023 itibariyle e-fatura ve e-arşiv sistemine geçiş yapacağını belirten Palandöken, “Esnafın e-dönüşüm çözümlerine dair imzalanan protokol kapsamında esnaf ve sanatkârlarımız en uygun koşullarla ilgili uygulamalara geçiş yapabilecek ve kullanabilecektir. Esnafımız https://basvuru.esnaffatura.com adresinden esnaf fatura için başvuru yapabilir. Başvuruya istinaden, tarafına gelen maildeki kullanıcı adı ve şifre ile  https://portal.esnaffatura.com adresinden giriş yaparak, gerekli aktivasyon işlemi gerçekleştirerek kullanıma başlayabilir” şeklinde konuştu.

e-donusum
ÖZEL USULSÜZLÜK CEZASI
Faturaların elektronik fatura yerine kâğıt fatura olarak kesilmesi durumunda özel usulsüzlük cezası kesileceğini söyleyen Bendevi Palandöken, "Bilindiği üzere esnaf ve sanatkârların ilgili zorunluluklar kapsamında e-Dönüşüm uygulamalarını kullanmaları gerekmekte olup, fatura vermeyen ve almayanlara ve limitler çerçevesinde faturaların elektronik fatura yerine kâğıt fatura olarak kesilmesi durumunda özel usulsüzlük cezası kesilmektedir" şeklinde konuştu.

Sakarya'da 15 firma yatırım teşviki aldı Sakarya'da 15 firma yatırım teşviki aldı